Zbierzemy się znów, jak w zeszłym roku, bo pamiętamy. Pamiętamy to, co się tu zdarzyło. Pamiętamy o tych, którzy walczyli. Pamiętamy o tych, którzy zginęli. Pamiętamy tych, którzy i które tę pamięć podtrzymywali: Marek Edelman, Jacek Kuroń, Zofia Kuratowska, Anka Kowalska, Lechosław Goździk, Mirosław Sawicki, Symcha Rotem Rathajzer ps. „Kazik”, Noemi Korsan, Chawka Raban, Julia Hartwig i wielu innych.
19 kwietnia o 12:00 pod pomnikiem Szmula Zygielbojma
Zbierzemy się 19 kwietnia, o godz. 12:00, pod pomnikiem Szmula Zygielbojma. Tam wysłuchamy hymnu Bundu w wykonaniu chóru Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia, po czym przesłanie do uczestników i uczestniczek wygłosi Józef Duriasz - przez lata towarzyszący Markowi Edelmanowi, a Janusz Onyszkiewicz odczyta list Marka Edelmana z 1983 roku, w którym uzasadniał odmowę uczestniczenia w państwowych uroczystościach. Pod pomnikiem usłyszymy również wiersz Icyka Mangera "Cyniczna Idylla", który odczyta aktor Mikołaj Jodliński.
Dalej, przy kopcu Anielewicza i przy kamieniu upamiętniającym Emanuela Ringelbluma, zaśpiewa chór.
Nasze uroczystości zakończymy na Umschlagplatzu, gdzie Maja Komorowska przeczyta wiersz Antoniego Słonimskiego "Elegia miasteczek żydowskich". Tam również usłyszymy nazwiska tych, którzy zginęli, przygotowane przez Ewę i Pawła Sawickich.
Kwestia pamięci
Dla nas, jak dla Marka Edelmana, obchody rocznicy powstania w warszawskim getcie są sprawą oddolnej społecznej pamięci. Nie chcemy i nie możemy brać udziału w oficjalnych obchodach przeżartych pustą, narodową celebrą. Chcemy, żeby pamięć o powstaniu w getcie była niezależna od narodowych i politycznych interesów. Dlatego spotykamy się co roku, żeby tworzyć wspólnotę żywej społecznej pamięci i włączać w nią kolejne pokolenia. Bądź z nami tego dnia, zabierz rodzinę, przyjaciół, współpracowników.
Dołączcie do nas na Facebooku
Studencki Komitet Antyfaszystowski
Otwarta Rzeczpospolita - Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii
JCC Warszawa