25 listopada 2020 r. Orkiestra Społeczna otrzymała Grand Prix Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Z tej okazji przypominamy opublikowany w maju tego roku artykuł jej poświęcony.
Wspólne koncertowanie dla przyjemności i dzielenie się muzyką z wymagającą publicznością – to idea przyświecająca warszawskiej Orkiestrze Społecznej. Grają w szpitalach, domach pomocy społecznej, środowiskowych i zapraszają do współpracy kolejnych niezawodowych muzyków.
– Wśród nas są osoby, które kończyły szkoły muzyczne zaledwie kilka lat temu, jak i takie, które mają 60, 70 lat i nie grały już od bardzo dawna – opowiada Katarzyna Konciak, koordynatorka Orkiestry.
Nabór do Orkiestry Społecznej jest ciągły, można dołączyć w każdej chwili.
– Pomysł ze stworzeniem Orkiestry wziął się z przypuszczenia, że wielu absolwentów szkół muzycznych może pragnąć wrócić do grania, ale nie ma takiej możliwości, społecznego kontekstu. W tej branży są dwie opcje: zostać muzykiem zawodowym albo porzucić instrument. Z naszego wyobrażenia, że osób, tęskniących za muzyką jest wiele, pojawiła się myśl, aby uruchomić Orkiestrę Społeczną, ogłosić do niej nabór i sprawdzić, co się będzie działo. Gdy to uczyniliśmy, w ciągu trzech dni udało nam się zebrać pierwszy skład do Orkiestry (zespół powstał we wrześniu 2018 roku). Nasze przeczucie, co do potrzeby jej stworzenia, okazało się więc trafne – uśmiecha się Katarzyna Konciak.
Na Pradze i na Ursynowie
Orkiestry są już dwie.
– Pierwsza powstała na Pradze. To główny skład symfoniczny, czyli taki, w którym są instrumenty smyczkowe i dęte.Natomiast w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów działa Orkiestra Społeczna Ursynów, która ma nieco mniejszy skład i są w niej same instrumenty smyczkowe. Mamy nadzieję, że wkrótce orkiestry społeczne powstaną w kolejnych dzielnicach – opowiada koordynatorka projektu.
Oba składy mają już na koncie wiele koncertów.
– W marcu nasi muzycy występowali w przedszkolu specjalnym dla dzieci z niepełnosprawnościami. Część członków składu specjalnie na ten dzień wzięła wolne z pracy, bo koncert odbywał się w godzinach porannych. Gramy też w domach opieki, ośrodkach leczniczych i ośrodkach pomocy. Mieliśmy okazję odwiedzić z koncertem m.in. pacjentów Kliniki Wentylacji Respiratorem, na koncie mamy też jeden koncert wyjazdowy do Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Jesteśmy otwarci na współpracę i zapraszamy do kontaktu placówki pomocowe, które odwiedzamy charytatywnie i zawsze z wielkim zaangażowaniem – zapewnia Katarzyna Konciak.
Odnaleźć radość
Dla samych muzyków jednym z głównych powodów udziału w tym projekcie jest powrót do muzyki. Starsze osoby, które zaczynają grać po dłuższej przerwie, potrzebują tygodni, a nawet miesięcy, żeby wrócić do sprawności w muzykowaniu, ponownie zaprzyjaźnić się z instrumentem.
Priorytetem całego przedsięwzięcia jest powrót do muzyki, do grania i odnalezienie radości w muzykowaniu. Według Katarzyny Konciak, system edukacji artystycznej jest nastawiony na indywidualny sukces i to bywa bardzo stresujące.
– Absolwenci wyższych szkół muzycznych, którzy nie zostają zawodowymi muzykami, mogą mieć poczucie porażki, albo niespełnionego marzenia. I choć powrót do muzyki bywa trudny, staramy się wytworzyć wspierającą atmosferę, skupić się na radości z muzykowania w zespole i satysfakcji z dzielenia się muzyką z osobami o ograniczonym dostępie do kultury – mówi Katarzyna Konciak.
– Od zawodowych orkiestr różni nas, poza priorytetami, również sposób rekrutacji. Pomijamy stresujący etap przesłuchań, zapraszamy do zespołu na podstawie wypełnionego formularza i przedstawionej w nim ścieżki edukacyjnej oraz odpowiedzi na pytania o chęć społecznego zaangażowania w działalność orkiestry. Zależy nam na tym, żeby stworzyć fajną grupę wspólnie muzykujących ludzi, którym granie sprawia radość. Jak już jest taka grupa, to można dzielić się muzyką z publicznością, również tą wymagającą, która nie ma dostępu do kultury. Konfrontacja z taką publicznością jest bardzo wzruszająca, dla wszystkich stron.
Orkiestra Społeczna współpracuje aktualnie z dwoma miejskimi instytucjami kultury: Muzeum Warszawskiej Pragi i z Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury Ursynów.
– Jesteśmy rezydentami muzeum, co oznacza, że gramy kilka koncertów w roku, na ogół uświetniających jakieś ważne dla Muzeum wydarzenia i otrzymujemy wsparcie w postaci udostępnienia miejsca do regularnych prób orkiestry. Również ursynowski Dzielnicowy Ośrodek Kultury, który bardzo aktywnie wspiera organizacje pozarządowe, daje nam możliwość organizowania prób i udziału w interesujących przedsięwzięciach – opowiada Katarzyna Konciak.
Orkiestra Społeczna na początku, przez pierwsze pół roku, otrzymała wsparcie w postaci dotacji miejskiej i z programu Kultura Dostępna Narodowego Centrum Kultury, ale od pewnego czasu utrzymuje się ze środków własnych.
– Chcieliśmy móc kontynuować regularną pracę orkiestry pomimo braku grantów, bo byliśmy pewni, że warto. Po rozmowach z członkami Orkiestry, sami muzycy zadeklarowali gotowość wpłacania każdego miesiąca małych kwot na funkcjonowanie Orkiestry. Próby odbywają się raz w tygodniu – każda po trzy godziny. Za miesiąc takich prób muzycy wpłacają 50 złotych – mówi koordynatorka projektu.
Osoby, które chciałyby dołączyć do Orkiestry Społecznej, mogą napisać do organizatorów na Facebooku https://www.facebook.com/OrkiestraSpoleczna/ lub na adres mailowy konciak@gmail.com i w odpowiedzi otrzymają formularz do wypełnienia. Na podstawie tego formularza, zostaną zaproszone do udziału w projekcie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23