Społeczna Rada Fiskalna apeluje o przyjęcie środków europejskich
O zakończenie konfliktu z Komisją Europejską, inwestycje w energetykę i oszczędzanie zasobów – o zmiany w polityce rządu apeluje Społeczna Rada Fiskalna.
Reprezentujące interesy ponad 2 000 000 Polek i Polaków organizacje zrzeszone w Społecznej Radzie Fiskalnej zaapelowały do rządu o reakcję na kryzys społeczny. W skład Rady wchodzą związki zawodowe: Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych; organizacje spółdzielców: Krajowa Rada Spółdzielcza oraz Związek Lustracyjny Spółdzielni; Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentujące samorządowców Stowarzyszenie Energia Miast oraz największa w Polsce sieć organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
„Polska pilnie potrzebuje sprawiedliwej transformacji kluczowych sektorów gospodarki. W obliczu wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego i kryzysu mieszkaniowego pojawia się widmo masowego bezrobocia i ubóstwa. Potrzebujemy środków europejskich do stabilizowania gospodarki i realizacji mądrych inwestycji. Oczekujemy jasnego opowiedzenia się rządu: za ochroną poziomu życia Polaków, a nie za politycznym interesem jednej koterii” – mówi Jan J. Zygmuntowski, współprzewodniczący Stowarzyszenia Polska Sieć Ekonomii, które organizuje prace Rady.
Związki zawodowe, pracodawcy, związki spółdzielców, organizacje ekologiczne oraz samorządowcy wezwali do zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia, edukację, poprawę jakości zatrudnienia oraz rozwiązanie problemu mieszkaniowego. Autorzy apelu zwracają też uwagę na to, że chociaż relacja długu publicznego do polskiego PKB sukcesywnie maleje, to „trwający kryzys inflacyjny znacząco ogranicza dostępność i podnosi cenę finansowania potrzeb kredytowych”, a taka sytuacja „może utrzymać się przez wiele lat”.
Członkostwo i prace Rady pozostają otwarte. „Do rady zapraszamy związki zawodowe, organizacje spółdzielców, związki pracodawców, autorów i artystów, organizacje branżowe – każda realna reprezentacja istotnych grup społecznych jest mile widziana. Zależy nam na szerokim dialogu społecznym” – mówił podczas briefingu Jan J. Zygmuntowski.