Społeczna pocztówka: Kim są Kosznajdrzy? Oni już wiedzą
W niewielkiej miejscowości Silno w gminie Chojnice od niedawna realizowany jest projekt „Rzeźbimy, malujemy – Kosznajderię poznajemy”. Dzięki temu programowi dzieci i młodzież z tej miejscowości mają okazję dowiedzieć się czegoś na temat Kosznajdrów – niemieckiego ludu, który dawniej żył na tych terenach.
Dziś kultura i obyczaje tego narodu zostały niemal zupełnie zapomniane, a szkoda, bo pozostawili oni po sobie wiele śladów, m. in. w architekturze. Dzięki projektowi dzieci wiele dowiedziały się na temat historii swojego regionu, a także mogły spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie i malarstwie.
Cykl warsztatów z tych dziedzin pod okiem profesjonalnych instruktorów cieszył się sporym powodzeniem. Uczestnicy przedsięwzięcia stworzyli wiele interesujących prac – głównie na temat swojego regionu. Wszystko to dzięki środkom finansowym pochodzącym z funduszy gminy Chojnice oraz zaangażowaniu pracowników miejscowego Domu Kultury.
Dzięki programowi dzieci i młodzież mogły tworzyć swoje prace na świeżym powietrzu, niedaleko miejscowego muzeum – Chaty Podcieniowej pochodzącej z XIX wieku. Zajęcia odbywały się głównie w wiacie, która niedawno stanęła tuż obok Domu Kultury. Wszystko to bardzo uatrakcyjniło warsztaty.
Uczestnicy projektu mieli szansę nie tylko poznać historię i kulturę swojego regionu, ale także w ciekawy sposób spędzić czas wolny. Dzieci i młodzież mogły rozwinąć swoje pasje i umiejętności, poznać nowe techniki malarskie czy dowiedzieć się czegoś na temat rzeźbiarstwa. Tego typu zajęcia to nie tylko okazja do nauki, ale też doskonała zabawa.
Finał projektu już wkrótce – 26 lipca w Silnie odbędzie się Festyn św. Anny, w trakcie którego nastąpi odsłonięcie rzeźby Kosznajdra stworzonej przez rzeźbiarza prowadzącego warsztaty. Wszyscy uczestnicy imprezy będą mogli obejrzeć również wystawę prac stworzonych przez dzieci i młodzież.
Ty też możesz przysłać SPOŁECZNĄ POCZTÓWKĘ i wziąć udział w konkursie portalu ngo.pl: SPOŁECZNE POCZTÓWKI z wakacji – znów czekamy na Wasze zdjęcia!
Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Chojnice "AKOLADA"