Przechadzając się po „Targu Śniadaniowym” - cyklicznym wydarzeniu plenerowym, organizowanym w różnych parkach warszawskich; dostrzegłem pod jednym z namiotów ciekawą instalację. Nieco na uboczu, osobno (w oddaleniu od pozostałych wystawców targu – typowych sprzedawców), stała kolorowa, przyciągająca wzrok instalacja / makieta.
Gdy się zbliżyłem okazało się, że to stoisko edukacyjne, a właściwie inicjatywa społeczna, mająca na celu uświadamianie interesantów na temat czterech głównych grup substancji chemicznych, które stanowią dodatki do żywności. Całość nazwana została bardzo interesującym tytułem „Instytut Chemii Nadużywanej”.
W instytucie można było się dowiedzieć bardzo wielu ciekawych rzeczy, dotyczących żywności, którą każdy z nas kupuje codziennie w marketach (od informacji o tym, jak czytać etykiety produktów, aż po „łamiące język” rozwinięcia nazw związków, które kryją się pod oznaczeniem „E ###”). Mnie osobiście zaskoczył fakt, że nie każde „E” jest złe.
Bardzo ciekawy jest opis Instytutu, jaki znalazłem na funpage’u ICN:
„Czy wiecie, co kryje się pod wszystkimi "E-" na etykietach produktów? Jak smakuje czysty glutaminian sodu? … Zarówno najmłodsi, jak i starsi będą mieć szansę poszerzyć swoją wiedzę o rodzajach dodatków do żywności: barwnikach, aromatach, wzmacniaczach smaku i konserwantach dzięki Instytutowi Chemii Nadużywanej”.
Przyglądając się temu, czym zajmuje się ICN uważam, że taka inicjatywa jest niezwykle istotna i potrzebna współczesnym konsumentom. Podziwiam wykonanie i zaangażowanie osób prowadzących to wydarzenie, tym bardziej, że jest to typowa akcja edukacyjna „non profit”, w dodatku prowadzona w miejscu, gdzie ludzie przychodzą coś zjeść; w czasach, gdy wszystko jest dostępne i czeka na nas pięknie opakowane i ułożone na półkach sklepowych.
Na dodatkową pochwałę zasługuje fakt, że pomimo niekomercyjnego charakteru instalacji, cieszyła się ona dużą popularnością i zainteresowaniem. Wiele osób doceniało obecność ICN, mimo iż zamiast typowych korzyści materialnych (obecnych na każdym z pozostałych stanowisk) ICN oferował niematerialną wiedzę, za to praktyczną i bezcenną dla zdrowego stylu życia.
Dziękuję za uważną lekturę!
Ty też możesz przysłać SPOŁECZNĄ POCZTÓWKĘ i wziąć udział w konkursie portalu ngo.pl: SPOŁECZNE POCZTÓWKI z wakacji – czekamy na Wasze zdjęcia!
Źródło: inf. nadesłana