Społeczna pocztówka: Co zostanie im w głowie po wakacjach w Pawłowie?
W niewielkim Pawłowie, wsi w gminie Chojnice, naprawdę sporo się dzieje. Aktualnie młodzi mieszkańcy tej miejscowości biorą udział w projekcie „Co zostanie nam w głowie po wakacjach w Pawłowie?”, dzięki któremu mają szansę zwiększyć swoją wiedzę na temat nauk ścisłych. Dla dzieci i młodzieży to naprawdę ważna inicjatywa – dzięki temu programowi mogą sporo się dowiedzieć o chemii, fizyce czy technice.
Jak wiadomo, obeznanie w tych dziedzinach jest bardzo istotne w dzisiejszych czasach. Niestety młodzi ludzie pochodzący ze wsi nie mają pieniędzy na korepetycje, czy też szans na branie udziału w różnego rodzaju imprezach naukowych, które odbywają się w odległych miastach. Projekt realizowany w ramach „Akumulatora społecznego” umożliwił im zdobywanie wiedzy zupełnie za darmo.
Młodzi ludzie mogli wziąć udział w cyklu pięciu spotkań – każde trwało cztery godziny. Mieli tam okazję zetknąć się z takimi dziedzinami nauki, jak chemia, fizyka czy robotyka. Specjalista pokazał im różne doświadczenia oraz wyjaśnił, na czym one polegają. Później dzieci i młodzież wzięli udział w zajęciach w świetlicy – tam wykonywali różne eksperymenty pod opieką instruktorów. Podsumowaniem programu stał się festyn naukowy, podczas którego młodzież na specjalnie przygotowanych stanowiskach prezentowała szerszej publiczności eksperymenty, których się nauczyła.
Program okazał się niezwykle ważną inicjatywą w niewielkiej wsi, jaką jest Pawłowo. Pokazał młodzieży ciekawsze oblicze edukacji – uczestnicy nie musieli uczyć się na pamięć regułek czy słuchać długich prelekcji. Mogli samodzielnie wykonywać różnego rodzaju doświadczenia, co wzbudziło wśród nich naprawdę spore zainteresowanie. Nauka okazała się fascynującą przygodą.
Wielu uczestników projektu na poważnie zainteresowało się fizyką czy chemią – również osoby, które dotychczas uważały te dziedziny wiedzy za czarną magię. Młodzież bardzo zaintrygował fakt, że do wielu ciekawych doświadczeń nie potrzeba wcale specjalistycznego sprzętu czy substancji chemicznych – wystarczy soda oczyszczona, ocet i płyn do mycia naczyń, czyli coś, co każdy z nas ma w kuchni. W trakcie festynu naukowego z dumą i zainteresowaniem prezentowali nowo zdobyte umiejętności. Podsumowując – warto organizować tego typu akcje.
Ty też możesz przysłać SPOŁECZNĄ POCZTÓWKĘ i wziąć udział w konkursie portalu ngo.pl: SPOŁECZNE POCZTÓWKI z wakacji – znów czekamy na Wasze zdjęcia!
Źródło: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pawłowo i Okolic