W piątek 18 września 2009 na Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „CieszLab - Cieszyńskie Laboratorium Społeczeństwa Obywatelskiego”. Podczas konferencji zaprezentowano i omówiono wyniki badań III sektora zamieszczone w opracowaniu pt. "Diagnoza kondycji społeczeństwa obywatelskiego w powiecie cieszyńskim. Raport 2009". Opracowanie zostało przygotowane przez SWIG Delta Partner z Cieszyna.
W konferencji uczestniczyło ponad 70 osób - przedstawicieli organizacji pozarządowych, wszystkich jednostek samorządu terytorialnego powiatu cieszyńskiego, naukowców oraz studentów. Spotkanie prowadził Mateusz Werpachowski – prezes zarządu Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER z Cieszyna. Konferencję rozpoczęło wystąpienie Starosty Cieszyńskiego Czesława Gluzy, który nie miał wątpliwości, że organizacje pozarządowe odgrywają ważną rolę w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego. Podkreślił też, że Śląsk Cieszyński to miejsce, gdzie działa dwukrotnie więcej organizacji pozarządowych niż średnio w Polsce i musimy ten potencjał wykorzystywać. O sile III sektora świadczy fakt, że aktualnie wiele zadań publicznych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego (np. z dziedziny pomocy społecznej, edukacji i kultury) są efektowniej wykonywane przez stowarzyszenia czy fundacje.
Projekt CieszLab był innowacyjny. Po raz pierwszy na terenie powiatu cieszyńskiego przeprowadzono badania ankietowe dotyczące kondycji organizacji pozarządowych, z których sporządzono i opublikowano szczegółowy raport. Został on przedstawiony przez Romana Gruszczyka – koordynatora badań w projekcie CieszLab. Przedstawiono również rezultaty projektu CieszLab: udzielenie 120 godzin darmowego doradztwa dla 68 organizacji społecznych, przeszkolenie 120 osób zaangażowanych w działalność III sektora. Wyniki badań przedstawiono również radnym gminnym, miejskim i powiatowym podczas sesji rad, rekomendując szerokie wsparcie dla III sektora jako ważnego elementu budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Podczas konferencji odbył się panel dyskusyjny dotyczący współpracy organizacji pozarządowych z III sektorem z udziałem Tadeusza Stoszka (GWSH Katowice, Mariusza Andrukiewicza (Fundacja „Być Razem”), Dawida Topola (Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych), Piotra Masłowskiego (Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku), dr. Damiana Grabowskiego (Uniwersytet Śląski) oraz Przemysława Smyczka (Urząd Marszałkowski). Panel dyskusyjny był okazją do odpowiedzi na pytanie: czy współpracę NGO z samorządem można nazwać partnerstwem zorientowanym na osiąganie wspólnych celów, czy też jest to po prostu dystrybucja środków publicznych. Wnioskiem płynącym z dyskusji jest zachęta do przełamywania nieufności urzędników i liderów organizacji pozarządowych. Paneliści i uczestnicy biorący aktywny udział w dyskusji zgodzili się co do jednego: musimy uczyć się podejścia partnerskiego, rozmawiać o tym wspólnych celach i wartościach i po prostu realizować projekty w partnerstwie.
Podczas konferencji 17 organizacji pozarządowych z terenu powiatu cieszyńskiego podpisało „Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Cieszyńskiego”. Porozumienie jest efektem projektu „Osiemnastka w sieci – porozumienie inkubatorów organizacji pozarządowych”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna. Podejmowanie takich inicjatyw było jednym z wniosków projektu CieszLab. Organizacje pozarządowe ze Śląska Cieszyńskiego będą miały okazję, by artykułować swoje oczekiwania i postulaty oraz wspólnie kierować je m. in. do samorządu.
Konferencja podsumowująca projekt CieszLab była okazją do spotkania przedstawicieli NGO samorządowców, naukowców i dyskusji nad kondycją społeczeństwa obywatelskiego na Śląsku Cieszyńskim. Opublikowane w formie raportu wyniki badań stanowią bardzo dobrą podstawę do efektywnych działań mających na celu wzmacnianie roli organizacji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Sektor pozarządowy w powiecie cieszyńskim nie jest już „krainą nieznaną”.
Pobierz
Źródło: SWIG Delta Partner