Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Młodzi ludzie w Europie garną się do kooperatyw, ale niestety napotykają na swojej drodze wiele barier. Co to są za przeszkody i jak je likwidować – o tym dyskutowana podczas pierwszego spotkania młodych kooperatystów, jakie odbyło się w Warszawie podczas Zgromadzenia Ogólnego Cooperatives Europe - relacjonuje Ewa Hevelke dla portalu Ekonomiaspoleczna.pl
3 kwietnia w Warszawie zebrali się spółdzielcy zrzeszeni w organizacji Cooperative Europe złożonej z blisko stu kooperatyw z trzydziestu sześciu europejskich krajów. W dniu młodego spółdzielcy (4 kwietnia) zorganizowano warsztat, w czasie którego zastanawiano się nad możliwościami, które kooperatywa daje młodym ludziom.
Reklama
Młodzi żądni kooperacji
Jak wynika z praktyki działania European Youth Forum, zrzeszającej organizacje pozarządowe, które działają na rzecz interesów młodzieży i reprezentują interesy blisko 30 milionów młodych ludzi, coraz więcej osób poniżej trzydziestego roku życia zainteresowanych jest ideą kooperacji. Alfonso Aliberti, przedstawiciel forum, wskazał, że jest to zjawisko na tyle powszechne, że zdecydowano się na przygotowanie poradnika opisującego jak założyć i prowadzić spółdzielnię. Publikacja będzie dostępna już niebawem.
Matteo Bettoli z Confcooperative wskazał, że w zarządach większości włoskich spółdzielni co najmniej jedna osoba ma mniej niż 35 lat. Joanna Brzozowska ze związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy, zaznaczyła, że stale zwiększa się liczba młodych osób zatrudnionych w strukturach związku.
Anna Frestadius ze szwedzkiej Companion Kooperativa, zaprezentowała możliwości, które daje prowadzenie działalności w formule spółdzielni. Organizacja zatrudnia blisko sto dwadzieścia osób w regionalnych biurach, wspiera powstanie i działalność kooperatyw. Podobnie na rzecz rozwoju ruchu spółdzielczego działa bułgarskie Central Cooperative Union.
Dwadzieścia osób z różnych stron Europy – Serbii, Hiszpanii, Szwecji, Włoch, Bułgarii i Polski pracowały nad listą trudności, na jakie natrafia ruch spółdzielczy w krajach europejskich i możliwych metod ich przezwyciężenia.
Wiedza i strategia
Większość problemów wskazanych w czasie warsztatu sprowadziło się do powtarzanego jak mantra hasła „brak wiedzy”. Nieobecność nauki o idei kooperacji w programach edukacji szkolnej rzutuje na cały system funkcjonowania społecznego. Utrwalenie stereotypowego wyobrażenia na temat spółdzielczości, trudności w nawiązaniu współpracy z biznesem i administracją, prawodawstwo nieadekwatne do zmieniających się warunków rynkowych – to podstawowe problemy, z którymi muszą zmierzyć się młodzi spółdzielcy.
Zmiany wymagają kooperacji
Aby przełamać te trudności należy przede wszystkim działać wspólnie. Warto lobbować na rzecz wprowadzenia zagadnień związanych z ruchem spółdzielczym do szkół na każdym etapie edukacji od podstawowego po studia wyższe.
Warto również zachęcać samych spółdzielców do promowania swojej działalności, szczególnie z użyciem nowych technologii komunikacji, tak by kreować wizerunek spółdzielcy aktywnego, świadomego, wyznaczającego wysokie standardy współpracy.
Promując, należy pokazywać korzyści płynące ze wspólnego działania, inicjatywy, które odniosły niekwestionowany sukces. Z dużym aplauzem uczestników warsztatów spotkał się pomysłzbudowania platformy współpracy spółdzielni, która mogłaby stać się sferą wymiany doświadczeń i wypracowania strategii rozwoju sektora kooperatyw w Europie.
Chodzi bowiem o to, by odświeżyć wizerunek spółdzielni w Europie, która we wszystkich krajach kojarzy się z reliktem.
Europa goni świat
Światowe organizacje zrzeszające spółdzielców mają swoje „sekcje młodych”. Europejskie koalicje dopiero otwierają takie możliwości. Następne wydarzenie tego typu odbędzie się na pewno za rok, przy okazji kolejnego Ogólnego Zgromadzenia Cooperatives Europe. Jednak przedstawiciele młodych spółdzielców przygotowują kolejne spotkania. W ich czasie będą rozbudowywane plany i pomysły, które zostały w części sformułowane w Warszawie.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.