Komitet Regionów przedstawił w na początku kwietnia 2011 r. swoje propozycje reformy unijnej pomocy regionalnej i Europejskiego Funduszu Spójności. Zdaniem europejskich samorządów przyszła polityka spójności musi mieć odpowiednie środki na realizację założonych celów.
Michel Delebarre (FR / PES), burmistrz Dunkierki, który sporządził opinię Komitetu Regionów do V sprawozdania KE na temat polityki spójności, podkreślił w piątek w Brukseli, że „Europejska polityka spójności przyczyniła się do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, do zbudowania kluczowej infrastruktury i poprawy ochrony środowiska naturalnego dla wielu obywateli. Dla wielu najbardziej widoczną wartością dodaną jest to co Europa oferuje swoim miastom lub regionom”.
Jego zdaniem chcąc reformować politykę spójności i dostosować ją do nowych wyzwań, „nie można wyrzucić dziecka z kąpielą”.
KR przypomniał, że polityka spójności pomogła w zmniejszaniu dysproporcji między i w ramach regionów europejskich. Wciąż jednak istnieją poważne nierówności, dlatego, w ocenie Komitetu, przyszła polityka spójności musi zapewnić odpowiednie środki na zmniejszenie tych różnic.
Przedstawiciele miast i regionów Europy zaznaczyli jednak, że działania te powinny być oparte o potrzeby rozwojowe regionów i miast, a nie służyć wyłącznie do wspierania celów strategii Europa 2020. Jednocześnie przestrzegli przed koncentrowaniem dostępnych środków na niewielkiej liczbie narzuconych z góry priorytetów. Priorytety te powinno się określać na szczeblu regionalnym, po przeprowadzeniu analizy mocnych i słabych stron danego regionu.
Członkowie KR-u zgodnie uznali, że polityka spójności powinna obejmować wszystkie regiony Europy, ze szczególnym uwzględnieniem regionów słabiej rozwiniętych. Jednocześnie Komitet poparł ideę stworzenia nowej kategorii środków dla tzw. regionów przejściowych, których produkt krajowy brutto wynosi między 75% i 90% średniej UE, niezależnie od ich aktualnego stanu finansowania.
Komitet ponowił także postulat uwzględnienia dodatkowych kryteriów, które oprócz PKB, powinny być brane pod uwagę przy podziale środków dla regionów. Chodzi m.in. o uwzględnienie wskaźników rozwoju terytorialnego, społecznego i środowiskowego.
Zdaniem Catiusci Marini (IT / PES), przewodniczącej regionu Umbria, której opinia na temat przyszłości EFS po 2013 r. została przyjęta na piątkowym posiedzeniu KR-u, EFS jest kluczowym elementem polityki spójności. Jej zdaniem „próby oszczędzania na inwestycjach w ludzi to myślenie krótkowzroczne”.
Członkowie Komitetu przypomnieli, że wartość dodana EFS to 10 mld euro rocznie. Według KR-u, przyszły EFS powinien skupić się na takich priorytetach jak: integracja społeczna, dyskryminacji ze względu na płeć oraz wiek, ochrona niepełnosprawnych, imigrantów i społeczności romskiej.
/mp/
Od redakcji ngo.pl:
Powołany na mocy Traktatu o Unii Europejskiej w 1994 roku, Komitet Regionów (KR) jest organem doradczym składającym się z przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych w krajach członkowskich. Konsultacji z Komitetem wymagają wszelkie decyzje UE związane z zagadnieniami takimi jak polityka regionalna, środowisko, edukacja i transport - wszystkie one dotyczą bowiem władz lokalnych i regionalnych.
Członkowie Komitetu są członkami wybieralnych władz regionalnych lub lokalnych, często zwierzchnikami władz regionalnych, burmistrzami czy prezydentami miast.
Nominują ich rządy państw Unii, jednak w ramach Komitetu są całkowicie niezależni politycznie. Powoływani są przez Radę Unii Europejskiej na czteroletnią, odnawialną kadencję. Członkowie Komitetu muszą także posiadać mandat władz, które reprezentują, lub muszą być przed nimi politycznie odpowiedzialni.
Zadaniem Komitetu Regionów jest wyrażanie poglądów na temat aktów prawnych UE z perspektywy lokalnej i regionalnej. Komitet czyni to poprzez wydawanie opinii dotyczących wniosków legislacyjnych Komisji.
Komisja i Rada mają obowiązek konsultacji z Komitetem Regionów zagadnień mających bezpośrednie znaczenie dla władz lokalnych i regionalnych. Mogą jednak również zwracać się o jego opinię w dowolnej sprawie. Ze swojej strony, Komitet może też z własnej inicjatywy wydawać opinie i przedstawiać je Komisji, Radzie i Parlamentowi.
Informacje pochodzą ze strony Komisji Europejskiej: www.europa.eu/institutions/consultative/cor
Źródło: Serwis Samorządowy PAP