"Splot pomysłów na fundusze unijne w Polsce" - wnioski po konferencji
Fundusze Unijne są wykorzystywane w Polsce już od kilku lat. Jednak nadal wśród przedstawicieli organizacji pozarządowych funkcjonuje przekonanie, że po te środki finansowe trudno aplikować.
O tym jakie szanse mają podmioty III sektora w pozyskiwaniu środków unijnych przekonali się uczestnicy regionalnej konferencji „Splot pomysłów na fundusze unijne w Polsce”, która odbyła 16 marca 2010r. we Wrocławiu.
Celem konferencji było przybliżenie tematyki funduszy unijnych, aby zainspirować obecne na sali organizacje do działania, a także przekazać im podstawowe zasady tworzenia projektu, w kontekście rynku pracy, edukacji oraz integracji społecznej.
Pierwsza część miała charakter „wykładowy”, podczas których prelegenci mieli okazję zaprezentować kilka podstawowych faktów związanych z funduszami strukturalnymi.
Pan Bartłomiej Krzywicki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przedstawił zasady aplikowania do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, wraz z podaniem harmonogramu ogłaszanych konkursów. Następnie Pan Łukasz Tur, także z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wyjaśnił i omówił możliwości pozyskania środków na inwestycje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pokazał tez na przykładzie m.in. Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, że organizacje pozarządowe także są potencjalnymi wnioskodawcami i że udaje im się sięgnąć po środki z tego programu. Ponieważ dosyć często pojawiającym się w mediach tematem jest równość szans kobiet i mężczyzn, Aleksander Junik z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych omówił idee parytetu i wyjaśnił, że w tej zasadzie nie chodzi o 50% kobiet do 50% mężczyzn. Na koniec pierwszej części, po dużej dawce wiedzy merytorycznej, pani Dorota Pasalska ze Stowarzyszenia „W tonacji serca” zaprezentowała jako dobrą praktykę projekt realizowany z poddziałania 7.3. Projekt zakładał wsparcie osób współuzależnionych i uzależnionych za pomocą wykorzystania „dźwięku”. Po tygodniowym „zamknięciu” i pracy warsztatowej podsumowaniem było zorganizowanie koncertu.
W przerwie, którą przygotowała spółdzielnia socjalna Arkadia ze Żmigrodu, uczestnicy zajadając się domowym ciastem mieli okazję do wymiany doświadczeń a także porozmawiania z prelegentami w celu wyjaśnienia jeszcze wątpliwości związanych z funduszami unijnymi. Podczas konferencji uczestnicy mogli podziwiać wystawę fotograficzną składającą się z prac nagrodzonych w konkursie „Fundusze nudne być nie muszą”. A dodatkowo powiewu wiosny dodały kolorowe tulipany.
Druga część konferencji miała charakter warsztatowy. Uczestnicy pracowali w trzech grupach tematycznych: rynek pracy, integracja społeczna oraz edukacja. Moderatorzy z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przedstawili zasady konstruowania projektu. Poprzez dyskusję uczestnicy mogli rozwiać wątpliwości dot. projektów planowanych do realizacji w ramach poszczególnych priorytetów.
Wniosek ze wszystkich trzech grup był jeden: warto postarać się o realizację i wdrożenie projektu współfinansowanego z funduszy unijnych, warto zastanowić się nad partnerstwem, nad zasobami i dobrze zdiagnozować problem, aby zaplanować adekwatne działania, które przyniosą konkretne efekty i zmianę społeczną.
Źródło: dolnyslask.ngo.pl