Nazwę Centrum Wolontariatu Spinacz wymyślili sami wolontariusze. Pytanie: „Jak się mamy nazywać?” pojawiło się około lutego 2008 roku. Spośród wielu propozycji, aktualna nazwa przekonała wszystkich, ponieważ niosła ze sobą również przekaz misji: „Spinamy ludzi, pomysły, działania, idee i łączymy”. I tak też zostało.
„Spinacz” ludzi, pomysłów, działań, idei
„Spinacz” od początku był grupą nieformalną. Zaczęło się od organizowania przez Martę i jej koleżanki wolontariatu w Klubie Integracji Społecznej (KIS) w Olsztynie. KIS dawał podstawę merytoryczną, stanowił miejsce spotkań osób, które w rezultacie współpracy skonsultowały pomysł na projekt w Centrum Organizacji Pozarządowych. Tak doszło do spotkania założycielskiego. Dodatkowo pomogła możliwość uczestnictwa Marty w długim cyklu szkoleniowym Centrum Wolontariatu w Warszawie, na którym otrzymała wiele praktycznych informacji wyjaśniających zasady funkcjonowania centrum. Działalność rozpoczął przy Związku Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie”, dzięki czemu mógł korzystać z osobowości prawnej Związku.
Na pierwsze oficjalne spotkanie zostały zaproszone władze miasta i zainteresowani, którzy stawili się liczną grupą. To dało założycielom energetycznego kopa do dalszych działań i wiarę w to, że to „Spinacz” może wprowadzić zmianę.
Zgodnie ze swoją misją, Spinacz szybko stał się pewnego rodzaju pomostem pomiędzy instytucjami a organizacjami pozarządowymi. Ostatecznie stał się międzysektorowym centrum, efektem porozumienia między Związkiem Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie”, a Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień (MZPiTU).
W ciągu dwóch pierwszych lat zrealizowano trzy projekty, które zakończyły się sukcesem. Wszystkie projekty zostały z powodzeniem zamknięte i rozliczone, a grupa skupiona w „Spinaczu” odcisnęła dzięki nim głęboki ślad w mieście.
Współpraca w Sieci
Spinacz jest dowodem na to, że skoordynowane działania kilku instytucji mogą przynieść wymierne efekty. Dlatego, gdy pojawiła się okazja dołączenia do Sieci ATOMY, nie było chwili zastanowienia. Formalnie, ze względu na brak osobowości prawnej, wspierany jest przez Związek Stowarzyszeń RAZEM – członka Sieci ATOMY.
Spinacz stał się marką rozpoznawalną w mieście, a dwa pierwsze lata działalności zbudowały mocny, pewny i stały fundament do działalności. Ważni byli ludzie, którzy z pozytywnym zapałem i z energią dążyli do celu. Organizacja, która zaczynała od zaledwie kilkunastu osób, z czasem powiększyła liczbę członków. Do dziś „Spinacz” jest w Sieci źródłem wiedzy i dobrych praktyk z zakresu pracy z młodzieżą i budowania mostów.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa