W październiku 2017 roku wrocławska Fundacja Sound Factory zorganizowała kolejny spektakl dla dzieci z niepełnosprawnościami. Został on pokazany w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy, w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo Wychowawczej „Wiosna” w Krzydlinie Małej oraz w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu.
Pięć skarbów pod wielkim śniegiem to drugi spektakl organizowany przez fundację. Tytuł zadania to polskie tłumaczenie nazwy najwyższego szczytu Indii – Kanczendzongi. Jest to animacyjny spektakl, którego uczestnicy nie oglądają w tradycyjny sposób z poziomu publiczności. Dzieciom towarzyszą dwie animatorki, które prowadzą je przez warstwę scenografii, przedstawiając jednocześnie warstwę fabularną i uwrażliwiając na artystyczne działania.
Główną ideą jest przeżycie doświadczenia zmysłowego na wielu poziomach, po to by mogły brać w nim udział dzieci, które nie mają możliwości poznania wszystkimi zmysłami. Oznacza to, że uczestnicy w trakcie trwania wydarzenia zostają zapoznani z różnymi elementami scenografii, których mogą dotknąć, czują zapachy unoszące się wokół nich, słyszą muzykę rozbrzmiewającą na żywo w wykonaniu solisty perkusisty, oglądają różnobarwne elementy dekoracji czy, w końcu, sami muzykują na dostępnych dla nich instrumentach oraz przedmiotach wydających różnorodne dźwięki. Wszystkie te elementy, doświadczają różnych zmysłów, uwrażliwiając i dając możliwość do pełnego odebrania oraz zrozumienia historii. W tle wszystkiego snuta jest opowieść na temat wyprawy w Himalaje, którą dzieci odbywają wspólnie z animatorkami. Podczas niej dowiadują się wiele na temat kultury i muzyki Indii, a także problematyki wspinaczki wysokogórskiej Centralną postacią fabuły jest Wanda Rutkiewicz. W 2017 roku przypada 25 rocznica zaginięcia tej słynnej, związanej z Wrocławiem, polskiej himalaistki.
Partnerem projektu jest Fundacja PZU oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017. Dzięki partnerom całe wydarzenie było bezpłatne dla uczestników i mogło odbyć się nie tylko we Wrocławiu, ale też w mniejszych ośrodkach, takich jak Świdnica czy Krzydlina Mała.
Autorami koncepcji artystycznej są Agata Chojnacka i Sebastian Ładyżyński, scenografię wykonała Marianna Lisiecka, muzykę Sebastian Ładyżyński. W rolę przewodniczek górskich wcielają się Karina Reske i Aleksandra Dudycz, zaś partię perkusji wykonuje Jakub Lechki.
Źródło: Fundacja Sound Factory