14 września w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyło się uroczyste spotkanie „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”. Poniżej kilka zdjęć ze spotkania oraz krótkie sprawozdanie. "Dziękujemy za liczne przybycie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku, jak i przy innych okazjach także Państwo z nami będą - pisze Stowarzyszenie Działające na rzecz Osób Chorych Psychicznie i Ich Rodzin ARKA.
Nie ma schizofreników – są ludzie chorujący na schizofrenię. Schizofrenia – otwórzcie drzwi
14 września br. w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyło się uroczyste spotkanie „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”. Organizatorami spotkania byli Stowarzyszenie Działające na Rzecz Osób Chorych Psychicznie i Ich Rodzin ARKA oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi SALVE.
Spotkanie rozpoczęli Małgorzata Niśkiewicz-Dryja – kierownik ŚDS SALVE i prezes Stowarzyszenia ARKA, Andrzej Wieja – naczelnik Wydziału Zdrowia UM w Sosnowcu oraz pan Jan Bosak, radny – reprezentant władz miasta Sosnowca, dokonując uroczystego otwarcia drzwi schizofrenii. To symboliczne otwarcie drzwi obrazowało cele spotkania: przełamywanie stygmatyzacji osób chorych psychicznie w społeczeństwie, dążenie do poprawy społecznego odbioru schizofrenii i pogłębienia tolerancji w naszym kraju dla osób chorych psychicznie. Dzięki prezentacji mitów i faktów o schizofrenii uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z informacjami o chorobach psychicznych podanymi w sposób przystępny i odnoszący się do najczęściej spotykanych na ten temat stereotypów.
Występ Teatrzyku Millenium z Środowiskowego Domu Samopomocy w Katowicach przy osiedlu 1000-lecia pozwolił uczestnikom pośmiać się z komediowego przedstawienia „Kopciuszka”, a nieoczekiwane i nietypowane zakończenie znanej bajki sprzyjało refleksji nad tym, jak pozornie szczęśliwe lub nieszczęśliwe rozwiązanie sytuacji może przynieść wręcz przeciwne skutki…
Wyrazistym akcentem spotkania był występ pani Danuty Sotnik-Kondyckiej, niezwykle barwnej postaci – emerytowanej lekarki z Londynu, poetki, artystki, osoby emanującej niesamowitą energią i pogodą ducha. Pani Danusia zachęcała licznie zgromadzoną publiczność do wspólnego odśpiewania piosenki z tekstem jej autorstwa - „By zostawić po sobie odrobinę, drobinę lepszy świat…”. Zadumę wywołały wiersze autorstwa Wojciecha Hieronimusa Borkowskiego, nadesłane na konkurs poezji i prozy poetyckiej realizowany przez Stowarzyszenie ARKA w maju tego roku, a recytowane przez Marka Przybyłę.
Jako organizatorzy spotkania dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, mamy przy nadzieję, że przez otwarte drzwi pójdzie w świat przekonanie, że schizofrenia jest chorobą jak każda inna – powoduje cierpienie i wymaga leczenia, a osoby chorujące na schizofrenię otrzymają tak im potrzebne wsparcie, zrozumienie i akceptację.
Źródło: Stowarzyszenie Działające na Rzecz Osób Chorych Psychicznie i Ich Rodzin ARKA