Problemy związane ze znalezieniem pierwszego zatrudnienia dotykają wielu młodych ludzi. Zderzenie z rzeczywistością często bywa trudne – młodzież przekonuje się bowiem, że posiadanie jedynie dokumentu potwierdzającego wykształcenie dzisiaj już nie wystarcza, by zdobyć wymarzoną pracę.
Uczulają na to członkinie Stowarzyszenia Aktywne Kobiety z Sosnowca. W listopadzie 2009 roku zainicjowały projekt „Pierwsza Praca, Pierwszy Sukces”. Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 15 – 25 lat, przede wszystkim z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz mieszkań chronionych, a więc grupy, która szczególnie potrzebuje wsparcia.
– Kiedy 10 lat temu wchodziłam na rynek pracy nikt nie oferował młodym ludziom takiej wiedzy i umiejętności. Cieszę się, że teraz młodzież otrzymuje taką pomoc, dzięki której może lepiej dobrać zawód i nie tracić w życiu czasu – mówi Monika Sobańska, koordynatorka projektu
W ramach projektu uczestnicy odbywają 16-godzinne warsztaty umiejętności psychospołecznych, 16-godzinne warsztaty doradztwa zawodowego oraz 16 godzin zajęć z poszukiwania pracy przez Internet. Po ukończeniu warsztatów będą wiedzieli jak napisać CV i list motywacyjny, jak dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, jak efektywnie wykorzystać swe kompetencje osobiste.
– Dziś raz zdobyte kwalifikacje zawodowe nie wystarczą, gdyż trzeba się często przekwalifikowywać i praktykować unijną zasadę uczenia się przez całe życie – dodaje Sobańska.
Co ważne, młodzież przez cały czas trwania projektu ma możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z psychologiem i doradcą zawodowym.
– Uczestnicy w ramach treningu umiejętności społecznych mają możliwość nauczyć się takich umiejętności, które pozwolą im w bardziej dojrzały sposób budować relacje z innymi ludźmi. W konstruktywny sposób wyrażać swoje uczucia , potrzeby, bronić swoich praw. Te umiejętności zwiększą ich szansę na osiągnięcie sukcesu nie tylko w pracy, ale i w życiu osobistym – mówi Dorota Michałowska, psycholożka zaangażowana w projekt.
Ten sposób nauki doceniają również sami uczestnicy projektu.
– Jestem zaskoczona! Nie wiedziałam, że uczenie się może być takie przyjemne. Teraz wiem, gdzie szukać ofert pracy, a jakie ogłoszenia omijać dużym łukiem. Zobaczyłam, jak rozmawiać z pracodawcą, jakich błędów nie popełniać podczas rekrutacji – mówi Ewa, jedna z uczestniczek warsztatów.
Zajęcia trwają już w Sosnowcu, Jaworznie i Zawierciu, ale organizatorki planują utworzenie grup w innych województwach. Łącznie w projekcie weźmie udział 60 osób. Projekt, współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, potrwa do czerwca 2010 roku.
Źródło: strona www