Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
W Sokołowsku otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 „Eko-Wieża”. To element Laboratorium Kultury. Centrum powstało w dawnym sanatorium dr Brehmera, odbudowywanym przez Fundację Sztuki Współczesnej In Situ. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo dobiegł końca pierwszy etap odbudowy tego wspaniałego kiedyś obiektu – mówi Bożenna Biskupska, wiceprezes fundacji.
Fundację założyła w 2004 roku w Podkowie Leśnej, razem z Zygmuntem Rytką. Artyści zauroczyli się podwałbrzyską miejscowością i postanowili ratować ją od zapomnienia. Organizują tam różne artystyczne przedsięwzięcia: wystawy, performance, koncerty, warsztaty, rzeźby miejskie, spotkania, akcje społeczne i ekologiczne, wykłady, a także cykliczne festiwale (Passengers, Konteksty, Hommage à Kieślowski). W 2009 roku utworzyli Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, wybitnego reżysera, który mieszkał kiedyś w Sokołowsku. Wyremontowali już kilka obiektów. W starym, opuszczonym kinie powstał Kinoteatr Zdrowie, do życia wróciła Willa Rosa, w renowacji jest park. Obiekt wzniesiono w latach 1862 – 1871, a funkcjonował jeszcze w latach 90. XX wieku. Później popadał w ruinę, a dzieła zniszczenia dopełniły dwa pożary w 2005 roku. Kiedy wydawało się, że nic go już nie uratuje, w 2007 roku za odbudowę wzięła się Fundacja In Situ. Udało jej się zdobyć środki zewnętrzne i blisko dwa lata temu ruszyły prace. Prowadzone są według projektu pary architektów: Mae Hiroyuki i Tomasza Grzyba, którzy wygrali konkurs. – Remont Eko-Wiezy kosztował około 3,8 mln zł, w tym blisko 75 procent to środki z Unii Europejskiej i Ministerstwa – wyjaśnia Zuzanna Fogtt, prezes In Situ.
W Ekowieży prowadzone są różnorodne działania edukacyjne, szczególne dedykowane obszarom Natura 2000 i ochronie środowiska. Instytucje, szkoły, organizacje czy firmy zainteresowane współpracą zapraszamy do współpracy.
Dominik Dobrowolski, menadżer EkoWieży
Źródło: Dominik Dobrowolski
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.