W pierwszej połowie lipca 2013 r. Androulla Vassiliou - komisarz Unii Europejskiej ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży i László Andor - komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego zainaugurowali działalność Europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego.
Komisja Europejska informuje, że sojusz ma pomóc w walce z bezrobociem osób młodych, podnosząc jakość i dostępność przyuczania do zawodu w Unii Europejskiej dzięki szeroko zakrojonej współpracy kluczowych instytucji i organizacji zajmujących się kwestiami zatrudnienia i edukacji. Jego celem jest też zmiana nastawienia społeczeństwa do przyuczania do zawodu.
W ramach sojuszu określone zostaną najbardziej skuteczne systemy przyuczania do zawodu, a w każdym państwie członkowskim UE zastosowane zostaną najodpowiedniejsze rozwiązania.
Sojusz ma wspierać krajowe reformy, których celem jest ustanowienie lub wzmocnienie programów przyuczania do zawodu.
Podpisując wspólną deklarację, przedstawiciele europejskich związków zawodowych i pracodawców zobowiązali się do podjęcia współpracy ze szkołami i służbami zatrudnienia; wspierania szkoleń dla mentorów pracujących w przedsiębiorstwach oraz szkoleń dla uczniów przygotowujących się do zawodu oraz zwiększania dostępności i jakości przyuczania do zawodu. Komisja Europejska zadeklarowała natomiast, że zagwarantuje, by unijne fundusze były możliwie najlepiej wykorzystywane w celu realizacji celów sojuszu.
Plan utworzenia sojuszu Komisja ogłosiła w ramach inicjatywy „nowe podejście do edukacji” i pakietu w sprawie zatrudnienia młodzieży. Fundusz finansowany będzie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, „Inicjatywy na rzecz. Zatrudnienia Ludzi Młodych” i Programu Erasmus +.
Więcej informacji (w języku angielskim) można znaleźć na stronie Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Edukacji i Kultury.