Tarnowo Podgórne to niewielka gmina w województwie wielkopolskim. Jej urzędnicy we współpracy z organizacjami pozarządowymi uczestniczą w ogólnopolskiej akcji Masz Głos, Masz Wybór. Wspólnie starają się o tytuł Super Samorządu. By poprawić komunikację pomiędzy władzą a obywatelami, gmina wprowadziła SMS-owy system powiadamiania mieszkańców.
„Uwaga: brak prądu w Wysogotowie ul. Wierzbowa, ul. Skośna, ul. Stefana Batorego w dniu 6 grudnia, w godzinach 8:00 – 14:00”. To treść SMS-a, jaki otrzymali mieszkańcy Wysogotowa w związku z awarią prądu. Tak działa system powiadamiania SMS-em w gminie Tarnowo Podgórne. Urząd informuje w ten sposób o ewentualnych niebezpieczeństwach, anomaliach pogodowych, ale także ważnych wydarzeniach kulturalnych i sportowych. System działa od początku marca. Od tego czasu gmina, licząca ponad 21 tys. mieszkańców, wysłała łącznie około 15 tys. wiadomości. Połowa z nich to były informowacje o sytuacjach kryzysowych, połowa – o lokalnych wydarzeniach.
Obecnie z usługi korzysta około 1500 użytkowników. By móc otrzymywać bezpłatne komunikaty na telefon, mieszkańcy rejestrują się do systemu, wysyłając SMS-a z kodem aktywacyjnym. Dokładna instrukcja rejestracji znajduje się na internetowych stronach urzędu. Jej koszt to cena jednego SMS-a. Usługa reklamuje się sama.
– Jeśli w którejś z miejscowości zabraknie wody, mieszkańcy, którzy byli o tym powiadomieni, chwalą się innym, skąd wiedzieli. Pozostali też chcą wiedzieć i rejestrują się do naszego systemu – opowiada Agnieszka Rzeźnik z Urzędu Gminy w Tarnowie Podgórnym.
System został podzielony na kilka kategorii. Pierwsza obejmuje mieszkańców całej gminy. Do odbiorców tej grupy wysyłane są najczęściej SMS-y z informacją o zbliżającym się koncercie lub z zaproszeniem do udziału w ważnej debacie. Kolejne kategorie obejmują zasięgiem wyłącznie mieszkańców konkretnej wsi. W treści tych wiadomości najczęściej znajdują się ostrzeżenia przed anomaliami pogodowymi lub utrudnieniami w dostępie do mediów.
– Jeśli wiemy, że w jednej z wsi nie będzie prądu, to wysyłamy komunikat wyłącznie do mieszkańców tej miejscowości. W ten sposób nie spamujemy pozostałych użytkowników – mówi Agnieszka Rzeźnik. Kolejne kategorie obejmują informacje z zakresu kultury i sportu, oświaty i zdrowia, a także lokalnych przetargów. Mieszkańcy mogą rejestrować się do kilku grup jednocześnie.
Uprawnienia do wysyłania SMS-ów ma tylko kilku pracowników urzędu. Co ważne, mogą oni wysyłać komunikaty z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.
– Gdy późnym wieczorem dostajemy ważną informację, którą chcemy pilnie przekazać mieszkańcom, wystarczy że mamy pod ręką komputer z dostępem do internetu – mówi Agnieszka Rzeźnik. – W sytuacjach kryzysowych czas ma bardzo duże znaczenie. Dziś większość osób ma komórkę zawsze pod ręką. To dlatego ta metoda komunikacji z mieszkańcami ma dużą przewagę nad pozostałymi.
Na najlepszych czeka tytuł Super Samorządu
SMS-owy system powiadamiania mieszkańców miał na celu usprawnienie komunikacji pomiędzy władzą a mieszkańcami. Taki cel wyznaczyła samorządom w całej Polsce akcja Masz Głos, Masz Wybór. Jej organizatorami są: Fundacja im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów. W tym roku do programu (to już 7. edycja) przystąpiło 157 wspólnot lokalnych z całej Polski. Wśród nich: organizacje pozarządowe, nieformalne grupy mieszkańców, przedstawiciele szkół, domów kultury, bibliotek, a także urzędów. Uczestnicy akcji w swojej okolicy przeprowadzają szereg działań mających na celu poprawę jakości życia społecznego. Działania te monitorują organizatorzy akcji.
– Przykład gminy Tarnowo Podgórne pokazuje, że samorząd także może zabiegać o lepszą komunikację z mieszkańcami – zauważa Iwona Ciećwierz ze Szkoły Liderów. – Ta gmina chce współpracować i dąży do tego, aby zainteresowanie mieszkańców, tym co dzieje się w ich okolicy, było jak największe.
Uczestnicy programu biorą także udział w wielu spotkaniach i szkoleniach, podczas których wymieniają doświadczenia i wzajemnie poznają swoje oczekiwania.
– Nasz udział w programie dał nam dwie rzeczy. Po pierwsze, przekonaliśmy się, że na tle innych miejscowości wypadamy całkiem nieźle. Po drugie, mieliśmy okazję zaobserwować wiele dobrych praktyk – opowiada Agnieszka Rzeźnik. – Na ostatnim spotkaniu dowiedziałam się, że w jednym z urzędów wprowadzono ujednolicone adresy e-mail. Wszystkie składają się z nazwiska i pierwszej litery imienia urzędnika. To drobiazg, który bardzo ułatwia komunikację. Na pewno zastanowimy się, czy nie wprowadzić podobnego rozwiązania także w naszym urzędzie.
Spośród wszystkich inicjatyw organizatorzy akcji Masz Głos. Masz Wybór wybiorą te najskuteczniejsze. Na najlepszych czeka honorowy tytuł Super Samorządu.
Zrobiliśmy jeszcze więcej
Gmina Tarnowo Podgórne, oprócz SMS-owego systemu, wypracowała również inne sposoby komunikacji z mieszkańcami. W każdej z gminnych miejscowości odbywa się cykl spotkań z wójtem. Ponadto każdy z mieszkańców może w każdej chwili zadać pytanie wójtowi poprzez stronę internetową. Organizowane są także debaty publiczne, dotyczące ważnych problemów społecznych. Mieszkańcy gminy biorą również udział w tworzeniu Planu Rozwoju Lokalnego 2012-2016.
Na uwagę zasługuje także sprawna współpracs pomiędzy samorządem a organizacjami pozarządowymi. Na terenie gminy działa około 30 fundacji i stowarzyszeń. Zajmują się m.in. aktywizacją sportową dzieci i młodzieży, pomagają osobom niepełnosprawnym, prowadzą zbiórki krwi, a także pielęgnują pamięć historyczną. Jak przekonuje Agnieszka Rzeźnik, przykładów dobrej współpracy jest wiele. Pierwszu z brzegu to akcja zbiórki krwi organizowana przez Stowarzyszenie Dar Serc. Za każdym razem bierze w niej udział około 120 - 140 mieszkańców. Część z nich, oprócz oddawania krwi, zapisuje się także do banku dawców szpiku kostnego. Urząd za każdym razem informuje mieszkańców o kolejnych akcjach, udziela także organizacji wsparcia finansowego. Miesiąc temu odbyła się już 46. edycja akcji. Podczas niej udało się zebrać ponad 3000 litrów krwi, które mieszkańcy gminy wspólnie oddali potrzebującym.
Pobierz
-
potem "jaobywatel-pierwsza'
patronat, masz glos masz wybór, wyłaczyc z patronatów na głowna po 2 tygodniach emisji
710684_201112131348570320 ・38.72 kB
-
masz głos, masz wybór, patronat, wyłączć z patroantów na głowna po 2 tygodniach emisji
711800_201112161328570844 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna