Celem konkursu jest stworzenie przestrzeni dla rozwoju nowej formy opowiadania o mieście, architekturze i jej twórcach.
Tak jak ewoluuje nasze rozumienie przestrzeni oraz zmienia się myślenie architektów, tak i rozmowa o architekturze Warszawy powinna znaleźć nowe kanały i sposoby opisywania doświadczeń. Forma dźwiękowych opowieści przeżywa obecnie renesans, dlatego proponujemy otwarcie platformy spotkania architektury i dźwięku w wydaniu radiowego reportażu.
Brzmienie nowoczesnych budynków, historie zagospodarowania warszawskich przestrzeni, znikające budowle, odradzające się zabytki, tymczasowe lub trwałe wspólnoty związane z danym miejscem. Tematów jest wiele – liczymy na to, że form ich prezentacji również.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 6 września 2020
Pula nagród: 10 000 PLN
Regulamin oraz wszystkie informacje dostępne są na stronie: https://beczmiana.pl/slysz_2020/
Jak zapisać w formie dźwięku współczesną rzeczywistość tworzoną przez architektów i urbanistów? Co łączy dwa rejestry – dźwiękowy i przestrzenny – i dlaczego warto w mieście zamienić oczy na uszy? Jak rozumieć współczesność architektury? Jak o niej mówić, jak uchwycić jej temperaturę?
Na stronie już do odsłuchu rozmowy z jurorkami tegorocznej edycji konkursu, w których znajdziecie garść podpowiedzi, inspiracji i zachęty, żeby ruszyć w miasto i zarejestrować architektoniczne otoczenie i urbanistyczny zamęt Warszawy.
Pamiętajcie, że warsztat radiowy nie jest konieczny. Liczy się pomysł i historia, którą chcecie opowiedzieć. Reportaż radiowy należy rozumieć szeroko – jako rejestrację słowno-dźwiękową, podcast, audycję, kompozycję rozpisaną na miasto, itd. Zachęcamy do eksperymentowania z formą.
Zwróćcie swoje mikrofony w stronę warszawskich placów budowy, zajrzyjcie do pracowni, w których opracowywane są koncepcje dla miasta, wsłuchajcie się w jego rytm, spróbujcie uchwycić dzisiejszą Warszawę w słowno-muzyczno-dźwiękowych utworach.
Śledźcie stronę wydarzenia na Facebooku, znajdziecie tam najświeższe informacje praktyczne i inspiracje.
Jury Konkursu
Wasze reportaże o współczesnej architekturze Warszawy oceniać będą :
👉 Aleksandra Kędziorek, historyczka sztuki i architektury, kuratorka, obecnie pracująca nad wystawą w pawilonie polskim na London Design Biennale.
👉 Aleksandra Łapkiewicz, radiowiec, reportażystka. Autorka kilkudziesięciu audycji dokumentalnych poświęconych sztuce i historii najnowszej.
👉 Jarosław Trybuś, historyk sztuki, krytyk architektury, kurator wystaw, wykładowca. Autor licznych publikacji o architekturze warszawskiej.
👉 Bogna Świątkowska, pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska Fundacji Bęc Zmiana. Inicjatorka szeregu projektów poświęconych architekturze, przestrzeni publicznej i projektowaniu.
Źródło: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23