Dwunastego kwietnia w wieku 59 lat, zmarł nagle Sławek Krawczyński, reżyser spektakli teatralnych i tanecznych oraz filmów krótkometrażowych. Dramaturg i autor scenariuszy teatralnych i filmowych. W latach 90. współzakładał Stowarzyszenie Scena 96, którego był prezesem przez wiele lat.
Dwunastego kwietnia w wieku 59 lat, zmarł nagle Sławek Krawczyński, reżyser spektakli teatralnych i tanecznych oraz filmów krótkometrażowych, a także dramaturg i autor scenariuszy teatralnych i filmowych. Artysta przywracający wiarę w powagę i rolę sztuki w czasach strasznych, a jednocześnie pozbawionych powagi. Jego dorobek obejmuje przede wszystkim spektakle teatralne oraz teatralno-taneczne.
W latach 90. wspólnie z Darkiem Jarosińskim założył Stowarzyszenie Scena 96, będące producentem i prezenterem spektakli teatralnych. W latach 2001-2012 wspólnie z Anią Godowską prowadził Teatr Bretoncaffe w Warszawie. Był autorem i realizatorem projektu badawczego grupy pt. Taniec śniącego ciała (od 2004 r.), inspirowanego metodologią psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella.
Był laureatem nagród na festiwalach teatralnych w Polsce oraz filmowych w Polsce i zagranicą. Inscenizacja debiutanckiej sztuki pt. „Lustro. Byliśmy tam któregoś dnia, lecz zdążyliśmy zapomnieć” otrzymała jedną z głównych nagród VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2002). W 2014 r. otrzymał Nagrodę MKiDN za najlepszy spektakl podczas Platformy Tańca w Lublinie za przedstawienie „Niżyński. Święto snów”.
Krawczyński od lat prezentował swoje projekty w ramach programów fundacji Ciało/Umysł (C/U). Wcześniej jako Teatr Brettoncaffe pokazywał swoje prace na festiwalach C/U w latach 2003, 2008, 2009 i 2013. W 2016 r. zaprezentował na festiwalu spektakl „Bataille i świt nowych dni”.
Jako pedagog i współautor wziął również udział w projekcie artystyczno-edukacyjnym „Urban Body” i przygotował pokaz powarsztatowy podczas Międzynarodowego Festiwalu „Sztuka Ulicy” w Warszawie (2008).
Sławomir Krawczyński zdobył także szereg nagród za etiudy filmowe, m.in na festiwalach w Brnie, Toronto, Koninie i Oświęcimiu.
W 2021 roku uhonorowany medalem „Gloria Artis” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.
Źródło: Stowarzyszenie Scena 96