Procedura opiniowania wniosków o wpis do rejestru ośrodków, w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne dla osób korzystających z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Procedura opiniowania wniosków o wpis do rejestru ośrodków, w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne
I. PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2011r. Nr 172 poz.721 z późn. zm.) - zwana dalej „ustawą".
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz.U. 2007r. Nr 230 poz.1694) - zwane dalej „rozporządzeniem".
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. 2000r. Nr 98, poz.1071 z późn. zm.) - zwana dalej „kpa".
- Ustawa z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie województwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 596) - zwana dalej „ustawą o samorządzie województwa".
II. OGÓLNY OPIS
Warunkiem dokonania wpisu do rejestru ośrodków przyjmujących grupy turnusowe dla osób niepełnosprawnych, jest pozytywne rozpatrzenie przez Wojewodę wniosku o wpis do tego rejestru, zaopiniowanego przez Samorząd Województwa.
Wniosek powinien być złożony - przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, w której zlokalizowany jest ośrodek, albo prowadzącego ośrodek.
Opinia Samorządu Województwa sporządzona jest na podstawie wizji lokalnej ośrodka i zawiera:
- Stwierdzenie zgodności lub braku zgodności informacji zawartych we wniosku ośrodka ze stanem faktycznym.
- Informację o standardzie ośrodka.
- Ocenę warunków sanitarno-higienicznych.
- Ocenę możliwości zapewnienia osobom niepełnosprawnym dogodnych warunków pobytu, odpowiednich do rodzaju ich niepełnosprawności.
- Ocenę zaplecza i jego wyposażenia do realizacji programów turnusów i prowadzenia różnych form aktywnej rehabilitacji, w tym zajęć mających na celu poprawę psychofizycznej sprawności uczestników tych turnusów i zajęć wypoczynkowych, oraz zaplecza do przeprowadzenia zabiegów fizjoterapeutycznych w przypadku turnusu z programem zawierającym takie zabiegi, w zależności od rodzaju turnusów, które będą odbywały się w ośrodku.
- Stwierdzenie spełniania warunków określonych w § 15 ust. 1 pkt 2-4 wymienionego rozporządzenia.
- Przedłożonego przez wnioskodawcę oświadczenia, w którym świadomy odpowiedzialności karnej wnioskodawca stwierdza, że ośrodek spełniania warunki określone w §15 rozporządzenia.
- Inne uznane za istotne informacje o ośrodku.
III. WYMAGANE DOKUMENTY
- Wypełniony formularz wniosku. Wzór wniosku określa załącznik nr 9
do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 230, poz. 1694).
- Do wniosku należy dołączyć:
- tytuł prawny do obiektu (odpis księgi wieczystej wraz z oświadczeniem, iż odpis jest aktualny),
- umowę dzierżawy lub najmu nieruchomości w przypadku osób prowadzących ośrodek,
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w przypadku osób fizycznych prowadzących tę działalność,
- aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego ( ważny 3 miesiące) lub inny dokument potwierdzający osobowość prawną jednostki w przypadku jednostek posiadających osobowość prawną,
- dokument poświadczający istnienie ośrodka w przypadku jednostek nieposiadających osobowości prawnej,
- zaświadczenie o nadaniu nr NIP, REGON,
- zgoda właściciela nieruchomości na prowadzenie ośrodka, w przypadku dzierżawy, najmu, współwłasności nieruchomości,
- statut (w przypadku jego posiadania),
- kopię umowy zawartej z innym podmiotem, w przypadku gdy ośrodek nie posiada własnego, pełnego zaplecza rekreacyjno-wypoczynkowego oraz do prowadzenia zajęć sportowych i zapewnia osobom niepełnosprawnym możliwość dogodnego korzystania poza ośrodkiem z takiego zaplecza.
IV. SPOSÓB DOSTARCZENIA DOKUMENTÓW
- Formularz elektroniczny wniosku jest dostępny w dolnej części ekranu.
- Wymagane dokumenty należy dostarczyć do urzędu na jeden z poniższych sposobów:
- Przesłać pocztą tradycyjną (dla celów dowodowych zaleca się przesłanie listem poleconym)
- Złożyć bezpośrednio na Dzienniku Podawczym urzędu w godzinach jego pracy.
Miejsce składania dokumentów:
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ul. Ligonia 46, 40-032 Katowice Kancelaria Ogólna Pok. Nr 164, czynna od poniedziałku do piątku: 7:30-16:00, tel. 32 20 78 888
Docelowo do:
Referat ds. PFRON Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego ul. Reymonta 24, 40-037 Katowice,
Pok. Nr 408, od poniedziałku do piątku: 7:30-15:30, tel. 32 77 40 913, 32 77 40 915, 32 77 40 917, 32 77 40 918, 32 77 40 638, 0 669 983 259
V. OPŁATA
- Złożenie i rozpatrzenie wniosku nie podlega opłacie.
- Koszty związane z przygotowaniem wniosku ponosi Wnioskodawca.
VI. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIANIA SPRAWY
- Wnioskodawca ubiegający się o wpis danego ośrodka do rejestru ośrodków przyjmujących grupy turnusowe składa wniosek o wpis do rejestru do samorządu województwa śląskiego, który po zaopiniowaniu wniosku w terminie 30 dni od dnia jego wpływu przekazuje wniosek wojewodzie (art. 10d ust. 2 ustawy).
- Wzór wniosku o wpis do rejestru ośrodków, w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne, określa załącznik nr 9 do rozporządzenia (§ 14 ust. 7 rozporządzenia).
- Warunki, jakie powinien spełniać ośrodek przyjmujący grupy osób niepełnosprawnych w ramach turnusów określonych w § 2 ust. 2 rozporządzenia – opisane są w § 15 rozporządzenia.
- W terminie 30 dni od dnia otrzymania od samorządu województwa informacji o występowaniu we wniosku uchybieniach wnioskodawca winien je usunąć. Nieusunięcie uchybień w wyznaczonym terminie powoduje niewydanie opinii i nieprzekazanie wniosku wojewodzie (§14 ust.3 rozporządzenia).
elektroniczna wersja formularza wniosku http://ebon.mpips.gov.pl/wprowadzenie/pdf?id=9
elektroniczna wersja oświadczenia http://niepelnosprawni.slaskie.pl/files/zalaczniki/2011/08/09/1312882963/1312883067.pdf
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego