Czy wypada żartować z osobą, która choruje? Czy szpital to dobre miejsce do śmiechu? Fundacja Czerwone Noski, pionier klowningu medycznego w Polsce wprowadza Skrzyneczki Humoru do pięciu polskich szpitali pediatrycznych.
Skrzyneczki humoru w polskich szpitalach
Skrzyneczki humoru to innowacyjna koncepcja Fundacji Czerwone Noski oparta na idei apteczki pierwszej pomocy, w której możemy znaleźć podręczne materiały opatrunkowe i dzięki nim szybko opatrzeć lekkie rany czy zabezpieczyć te poważniejsze. Skrzyneczki humoru zawierają akcesoria pomocne w budowaniu relacji z małym pacjentem oraz instrukcję użytkowania.
Opracowane przez ekspertów z Fundacji Czerwone Noski zestawy zawierają przedmioty wykorzystywane przez klownów medycznych w ich pracy z dziećmi. Ułatwią one lekarzom i pielęgniarkom nawiązanie relacji z małym pacjentem, pozwolą przekierować uwagę dziecka tak, by wykonanie koniecznych procedur medycznych stało się łatwiejsze, pozwolą oswoić zabiegi medyczne oraz zmniejszyć lęk i stres wywołany pobytem w szpitalu.
Zabawa pomaga dziecku przejść przez trudne sytuacje
Strach przed pobraniem krwi, wizytą w szpitalu i badaniami dotyczy wielu dzieci. Szpital często kojarzy się z miejscem sterylnym, smutnym, z godzinami oczekiwań pod gabinetem lekarskim. Lekarze i pielęgniarki mają wielu pacjentów i dużo pracy z wypisywaniem koniecznej dokumentacji medycznej. Na nawiązanie relacji z małym pacjentem pozostaje niewiele czasu.
Tymczasem, jak mówi Dyrektorka Artystyczna Czerwonych Nosków, Anna Wojtkowiak-Williams „pierwszy kontakt z pacjentem jest kluczowy i ma wpływ na zbudowanie całej późniejszej relacji lekarz-pacjent. A to z kolei ma ogromne znaczenie dla dobrostanu i kondycji psycho-fizycznej pacjenta przybywającego w szpitalu. W pierwszym kontakcie z małym pacjentem oraz jego opiekunami lekarze mają ogromne możliwości zarządzania tym mechanizmem. Mózg człowieka, który się śmieje wychodzi z systemu przetrwania i może podjąć najtrudniejsze wyzwania. Każdy lekarz może to uruchomić prostymi sposobami”.
W odpowiedzi na te potrzeby Fundacja Czerwone Noski, dzięki wsparciu ze środków Dotacji Fundacji DKMS, realizuje w pięciu polskich szpitalach cykl szkoleń dla personelu medycznego pt. „Humor w medycynie”.
„Warsztaty z Czerwonymi Noskami odkrywają kolejną kartę humanistycznego podejścia w medycynie. Pokazują, jak w obliczu natłoku obowiązków stawiać Pacjenta i jego Rodzinę w centrum naszej uwagi, ażeby wszyscy mogli poczuć się bezpiecznie. Warto także przypomnieć, iż bycie śmiertelnie poważnym, może być śmiertelne dla relacji międzyludzkich” – mówi Doktor Paweł Józefczuk, uczestnik warsztatów Czerwonych Nosków w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.
Szkolenia pokazują lekarzom i pielęgniarkom w jaki sposób wykorzystywać humor w budowaniu pozytywnej relacji z pacjentem i rodzicami, co będzie mało wpływ na poprawę warunków leczenia w szpitalu. Szkolenia zostaną przeprowadzone w pięciu szpitalach: Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, Uniwersyteckim Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie oraz „Przylądku Nadziei” we Wrocławiu. Każdy szpital otrzyma po dwie Skrzyneczki Humoru.
Fundacja Czerwone Noski planuje dotrzeć ze Skrzyneczkami Humoru oraz warsztatami dla personelu medycznego do szpitali pediatrycznych w całej Polsce. Szuka na ten cel środków oraz partnera biznesowego.
Uśmiech dziecka
Projekt Czerwonych Nosków „Humor w Medycynie” jest realizowany dzięki wsparciu Dotacji Fundacji DKMS.
„Wsparcie projektu Fundacji Czerwone Noski to dla nas ogromna radość i satysfakcja. Ta inicjatywa pokazuje, jak ważne w chorobie jest podejście holistyczne, uwzględniające nie tylko proces leczenia, ale także emocje i dobre samopoczucie pacjentów, a tym samym personelu medycznego. To naczynia połączone” – mówi Kamil Stachowicz, koordynator Dotacji Fundacji DKMS.
„Wierzymy, że inicjatywy takie jak ta mają ogromny wpływ na poprawę komfortu leczenia, a także przypominają, jak znaczącą rolę w medycynie ma życzliwość i zrozumienie. Humor i uśmiech potrafią zdziałać cuda – szczególnie w trudnych chwilach, jakimi jest pobyt dziecka w szpitalu. Jesteśmy dumni, że jako Fundacja DKMS możemy być częścią tego działania, które odmienia szpitalną codzienność, niosąc ze sobą ogromny ładunek pozytywnej energii – podsumowuje.
Projekt został sfinansowany ze środków Dotacji Fundacji DKMS.
Więcej informacji o programach Fundacji można znaleźć na stronie www.czerwonenoski.pl. Każdy może wesprzeć działania klownów medycznych Fundacji Czerwone Noski w szpitalach przekazując darowiznę przez stronę www.czerwonenoski.pl/podaruj-usmiech/.
Dotacja Fundacji DKMS, będąca jednym z filarów Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, skierowana jest do organizacji pozarządowych działających na rzecz pacjentów z nowotworami krwi i chorobami układu krwiotwórczego. W tym roku środki są przyznawane na inicjatywy i projekty obejmujące wsparcie psychologiczne dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich. Więcej o inicjatywie można znaleźć na stronie: https://www.dkms.pl/dotacja-fundacji-dkms.
Fundacja Czerwone Noski od 2012 roku wspiera dzieci i dorosłych w szpitalach, domach pomocy społecznej, hospicjach oraz ośrodkach dla uchodźców, w ostatnim czasie włącza się też w działania na rzecz dzieci z terenów dotkniętych powodzią. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: W śmiechu nadzieja. Fundacja poprzez działania profesjonalnie przygotowanych artystów – klownów medycznych wspiera emocjonalnie i minimalizuje stres u dzieci i dorosłych na oddziałach szpitalnych od onkologii po rehabilitację, w gabinetach zabiegowych, w trakcie badań rezonansem magnetycznym. Jako jedyna fundacja w Polsce wspiera dzieci na blokach operacyjnych. Klowni medyczni codziennie odwiedzają małych pacjentów w 14 szpitalach w 8 miastach w Polsce w tym w Centrum Zdrowia Dziecka – największym polskim szpitalu pediatrycznym. Fundacja wspiera swoimi działaniami seniorów przebywających w domach pomocy społecznej. Od 2019 roku prowadzi program Humor w Medycynie adresowany do personelu medycznego, w którym pokazuje, jak w prosty sposób zbudować pozytywną relację z pacjentem. W 2023 roku Czerwone Noski wsparły swoimi działaniami ponad 26 000 osób. Więcej informacji: https://www.czerwonenoski.pl/.
Źródło: Czerwone Noski Klown w Szpitalu