Pomoc żywnościowa w wydaniu europejskim od kilku lat ewoluuje w kierunku zgodnym z Celami Zrównoważonego Rozwoju. Jednym z narzędzi, które umożliwiają połączenie walki z głodem i odpowiedzialną konsumpcję są sklepy społeczne. Pozwalają one na ratowanie jak największej części z aż 88 mln ton żywności marnowanej rocznie w Unii Europejskiej, a także oferują konkretne wsparcie, które uwzględnia rzeczywiste potrzeby beneficjentów.
Zrównoważona pomoc
Pierwsza w Polsce sieć sklepów społecznych powstała na Pomorzu z inicjatywy Banku Żywności w Trójmieście i obecnie obejmuje aż 8 placówek. Ich klienci mają możliwość bezpłatnego wyboru żywności wedle swoich potrzeb i przyzwyczajeń, w atmosferze wparcia i zrozumienia. Co bardzo ważne, asortyment sklepów społecznych stanowią w główniej mierze pełnowartościowe produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia, pozyskiwane od sieci handlowych, lokalnych producentów i hurtowników.
Po 5 latach prowadzenia sklepów społecznych, obejmujących swoją pomocą bardzo zróżnicowane grupy społeczne – od imigrantów świeżo przybyłych do Polski, przez osoby z niepełnosprawnością, młodych rodziców aż po seniorów mieszkających od lat w jednej dzielnicy – nasze placówki wrosły już w tkankę dzielnic, w których się znajdują. Ponieważ dewizą Banku Żywności w Trójmieście jest myśl, że pomoc żywnościowa jest pierwszym krokiem do włączenia społecznego, postanowiliśmy zbadać i wykorzystać potencjał sklepów jako miejsc umożliwiających i uwalniających aktywność społeczną.
Sklepy Społeczne Dla Wszystkich
Projekt „Sklepy Społeczne Dla Wszystkich” był finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Celem przedsięwzięcia było zachęcenie klientów i klientek, a także innych interesariuszy sklepów społecznych, do większej aktywności i samorzecznictwa. Chcieliśmy, by społeczność, która wytworzyła się wokół sklepów, stała się wspólnotą samopomocy i aktywnie zaspokajała lokalne potrzeby.
E-book „Sklepy Społeczne Dla Wszystkich” jest nie tylko dokumentacją projektu, ale także zbiorem dobrych praktyk animacji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem oraz zapisem wyjątkowego momentu historycznego, który znacząco wpłynął na ostateczny kształt zrealizowanych działań. Mamy nadzieję, że opublikowane wnioski płynące z projektu pomogą efektywnie zagospodarować potrzebę działania ujawnianą przez klientów pomocy społecznej. Lektura publikacji przynosi wskazówki jak zorganizować działalność sklepów społecznych w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadała na potrzeby skupionych wokół nich społeczności.
Więcej informacji o działaniach w ramach projektu oraz publikację w wersjach angielskiej, ukraińskiej i rosyjskiej można znaleźć na stronie Banku Żywności w Trójmieście: https://bztrojmiasto.pl/sklepy-spoleczne-dla-wszystkich/
-
E-book "Sklepy Społeczne Dla Wszystkich" - wersja polska
pdf ・991.4 kB