Fundacja Culture Shock informuje, że jej nakładem ukazała się pierwsza od ponad 20 lat kompleksowa publikacja poświęcona Skarpie Warszawskiej.
Skarpa Warszawska – przecinające stolicę urwisko, ciąg zieleni o bogatej historii – pełniła rozmaite funkcje na przestrzeni wieków: przyciągała osadników i broniła grodu, chroniła możnych zakładających tu swe rezydencje i ogrody, wyznaczała koncepcje urbanistyczne, współtworzyła dziedzictwo kulturowe miasta. Skarpa to też miejsce obrosłe legendami i mitami, tu rezydowali Wars i Sawa, Syrena Warszawska, Bazyliszek, Złota Kaczka… Książę Kazimierz Poniatowski umiejscowił tu swój dom przyjemności (Elizeum w parku Na Książęcem), a masoni – swoją lożę.
Książka „Skarpa Warszawska” została przygotowana przez varsavianistów, urbanistów, architektów, aktywistów miejskich, przy udziale mieszkańców Warszawy. Opracowanie kompleksowo przedstawia historię miejsca - losy Skarpy od pradawnych epok po czasy współczesne, przybliża rozwój koncepcji urbanistycznych w Warszawie, opowiada o działaniach animacyjnych i artystycznych prowadzonych tutaj w ostatnich latach, uwrażliwia na wciąż nie do końca wykorzystany potencjał tkwiący na Skarpie – wspólnej nam wszystkim przestrzeni publicznej. Publikacja omawia wreszcie zagrożenia dla integralności Skarpy wynikające z braku spójnej polityki inwestycyjnej w Warszawie, chroniącej ten unikalny „zielony szlak”. Książka „Skarpa Warszawska”, wyposażona w wygodną mapkę, może również pełnić funkcję przewodnika po tytułowym terenie, prowadząc po miejscach mniej znanych, czekających na odkrycie. Całość, przygotowana w ciekawej formie użytkowej i oryginalnej szacie graficznej, wydana w limitowanym nakładzie, może stać się przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów.
W ramach świętowania fenomenu Skarpy Warszawskiej przygotowaliśmy również przewodnik internetowy po tym niezwykłym miejscu.
Skarpa to nie tylko unikalne zjawisko przyrodnicze, ale też ważne miejsce na kulturalnej mapie Warszawy. Na jej koronie, lub u jej podnóża, swoją siedzibę ma ponad 30 instytucji kultury, nauki, rekreacji – publicznych i prywatnych, tworzących razem koalicję „Warszawskiej Drogi Kultury na Skarpie”. Na stronie internetowej drogakultury.waw.pl warszawiacy i turyści mogą łatwo nawigować po bogatej ofercie drogi kultury, wybierając tematyczne trasy spacerowe, oraz zapoznać się z działalnością wybranych podmiotów. Zapraszamy!