Ile mają pieniędzy? Skąd je biorą? Czy są stabilne finansowo? Rozpoczynamy cykl artykułów, w którym pokazujemy warszawskie organizacje pozarządowe i ich źródła finansowania. Tylko na warszawa.ngo.pl
Jak wynika z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor, trudności w zdobywaniu funduszy oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia działań, to najbardziej odczuwalny problem warszawskich organizacji. Zadeklarowało go aż 65 proc. osób uczestniczących w badaniu, reprezentujących organizacje zarejestrowane w Warszawie (choć niekoniecznie działające na rzecz jej mieszkańców).
Stołeczne organizacje najczęściej próbują pozyskać pieniądze ze źródeł samorządowych (64 proc.), od prywatnych darczyńców (64 proc.) oraz przedsiębiorstw (59 proc.). Rzadziej – ze źródeł rządowych i administracji centralnej (44 proc.), organizacji wspierających (37 proc.) czy funduszy unijnych i zagranicznych (36 proc.).
Mała stabilizacja
Z badania wynika również, że warszawskie organizacje są stosunkowo stabilne finansowo: ponad połowa (54 proc.) zadeklarowała, że bliżej im do funkcjonowania według modelu, w którym organizacja może liczyć na pieniądze mniej więcej z tych samych źródeł. Mniej niż jedna trzecia (31 proc.) organizacji określa swoją sytuację jako mało stabilną – zmuszającą do szukania co roku nowych środków i braku pewności, czy im się uda je pozyskać.
Piotr Adamiak z zespołu badawczego Stowarzyszenia Klon/Jawor zwraca jednak uwagę, że pod tym względem nie różnią się znacząco od organizacji spoza Warszawy. – Z danych ogólnopolskich, nieuwzględniających stolicy, wynika, że funkcjonowanie według modelu „stabilności” deklaruje nawet nieco więcej organizacji, bo 58 proc. Swoją sytuację jako mało stabilną ocenia 27 proc. organizacji, czyli nieznacznie mniej niż w przypadku stolicy – zauważa.
Stołeczni krezusi
O warszawskich organizacjach trudno jednak powiedzieć, że są bogate. 26 proc. nie dysponuje żadnym majątkiem, a kolejne 5 proc. szacuje go na mniej niż tysiąc złotych. Majątkiem większym niż 100 tys. złotych może pochwalić się jedynie co dziesiąta organizacja. – Ich sytuacja jest i tak znacznie lepsza, niż sytuacja organizacji w pozostałych częściach kraju. Poza Warszawą żadnym majątkiem nie dysponuje aż połowa organizacji. Majątek większy niż 100 tys. złotych posiada jedynie co dwudziesta – wyjaśnia Adamiak.
Jak radzą sobie finansowo warszawskie organizacje pozarządowe? Skąd pozyskują środki na działania? Czy są zadowolone ze swojej sytuacji finansowej? Co chciałyby zmienić? Czy próbują sięgać po pieniądze z nowych źródeł? Czy myślą o uruchomieniu lub rozwijaniu działalności gospodarczej? Czy eksperymentują z crowdfundingiem?
Rozpoczynamy cykl artykułów na temat finansów stołecznych organizacji pozarządowych. W kolejnych jego odcinkach będziemy przyglądać się wybranym organizacjom i ich finansom. Zapraszamy do śledzenia warszawa.ngo.pl!
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)