18 stycznia w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie miała miejsce uroczysta Gala wręczenia nagród w Konkursie „Odkryj e-wolontariat”, podczas której nagrodzono najciekawsze projekty wolontariackie w Sieci.
Konkurs „Odkryj e-wolontariat” to pierwsza w Polsce inicjatywa mająca na celu nagradzanie i promowanie działalności społecznej w Sieci. Do II edycji przystąpiły 33 projekty, podejmujące najbardziej aktualne, a często trudne i kontrowersyjne tematy: edukacji seksualnej, niepłodności, dawstwa narządów czy samotnego macierzyństwa.
W finałowym głosowaniu internetowym wzięło udział 9 projektów wybranych przez Kapitułę Konkursu. Głosowanie trwało od 5 do 22 grudnia 2010 r.
Podczas gali zaprezentowana została nowa odsłona portalu www.e-wolontariat.pl, największego polskiego portalu poświęconego wirtualnemu wolontariatowi. Portal zawiera bazę wiedzy na temat wolontariatu i dobroczynności w Sieci, a także bazę aktualnych ofert dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił jako e-wolontariusze. Od 18 stycznia wolontariusze mogą zakładać na portalu swoje profile. Wraz z rozpoczęciem Europejskiego Roku Wolontariatu uruchomiono również nowe wersje portalu: anglojęzyczną i mobilną (na telefon komórkowy).
Oprawę muzyczną na Gali przygotował duet Wiosna i DJ Ojciec Karol.
Organizatorzy:
Fundacja Moje Stypendium i Fundacja Orange
Partner:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Wyniki tegorocznej edycji
Laureaci Konkursu:
1. Fundacja Nowoczesna Polska – Projekt „Wolne lektury” i „Wolne podręczniki”(I nagroda)
2. Grupa Edukatorów Seksualnych „PONTON” (II nagroda – ex aequo)
3. Portal Dawca.pl (II nagroda – ex aequo)
4. Stowarzyszenie Nasz Bocian (II nagroda – ex aequo)
Finaliści (uczestnicy głosowania internetowego):
5. Młodzieżowy Ośrodek Wolontariatu w Trzebielu (wyróżnienie Kapituły Konkursu)
6. Platforma Solar Net Polska
7. Portal Single Moms
8. Portal „Qlturka – kultura dla dzieci”
9. Centrum Rozwiązań Systemowych
O laureatach:
I nagroda
„Wolne lektury” to szkolna biblioteka internetowa, gdzie znajdziecie utwory literackie z listy lektur MEN. Lektury z tej biblioteki to nie tylko skanowany tekst - interaktywny charakter medium umożliwił Fundacji obudowanie tekstu książki dodatkowymi narzędziami przydatnymi w pracy i nauce. Utwory włączane do biblioteki są bardzo starannie opracowywane, co jest możliwe dzięki współpracy z e-wolontariuszami.
„Wolne Podręczniki” to ruch nauczycieli wolontariuszy, którzy korzystając z Internetu tworzą nowe podręczniki dla polskich uczniów, zgodnie z przekonaniem, że nasze wspólne dziedzictwo – ludzka wiedza – powinno być dostępne i otwarte dla wszystkich. Nauczycielki i nauczyciele, którzy najlepiej wiedzą, jak podręczniki powinny być zbudowane by zachwycić i przyciągnąć uczniów, wspólnie tworzą podręczniki najlepsze z możliwych.
II nagroda – ex aequo
Projekt „Pontonu” skierowany jest do młodzieży i ma za zadanie pomóc jej w sferze, która w Polsce nadal pozostaje tabu – edukacji seksualnej. Edukatorzy często niosą pomoc młodym ludziom w tak awaryjnych sytuacjach jak niechciana ciąża czy przemoc. W tym celu stworzyli forum poradnicze na stronie ponton.org.pl/forum i adres mailowy info@ponton.org.pl, gdzie każdy może zadać anonimowe pytanie i zostanie potraktowany poważnie.
II nagroda – ex aequo
Dawca.pl to kampania społeczna promująca świadome dawstwo narządów, szpiku kostnego i krwi. Swoje działania opiera na edukacji społeczności internetowej poprzez stronę WWW, portal Facebook (10 000 fanów) oraz narzędzie e-learningowe. Ponad 2200 osób z ośmiotysięcznej bazy posiada sylikonowe opaski na rękę, dzięki którym każdego dnia promuje projekt w społeczeństwie.
II nagroda – ex aequo
W portalu Stowarzyszenia Nasz Bocian działa „Linia pomocy pacjenckiej”. Jej idea to umożliwienie kontaktu osobom chorym na niepłodność z eks pacjentami, którzy przeszli już tę drogę i zakończyli swoje leczenie. Wolontariusze udzielają wsparcia w podejmowanych decyzjach, informują o standardach leczenia, procedurach adopcyjnych, nie doradzają i nie diagnozują. Kontakt odbywa sie poprzez skype, gg lub telefon, co zapewnia dyskrecję.
Źródło: Fundacja Moje Stypendium