Zbudowanie sensownej sieci jest dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Producenci oferują dziesiątki nowych urządzeń, usprawniających instalację i rozprowadzanie sygnału. Przedstawiamy proste zestawienie dostępnego na rynku sprzętu sieciowego – zarówno tego klasycznego, jak i mniej konwencjonalnego.
Modemy
Modemy można przyrównać do dekoderów telewizyjnych, różnica jest taka, że działają w dwie strony. Oznacza to, że modem dekoduje zarówno sygnał napływający, jak i koduje sygnał zwrotny. Niejednokrotnie modemy posiadają funkcje routera i odwrotnie. Najmniejsze modemy to te w formie pendrive, służące do obsługi sieci 3G i LTE. Można je swobodnie wymieniać. Większe urządzenia znajdziemy w zestawach dostarczanych przez operatorów kablowych. W tym wypadku modem często nie może być wymieniony, ponieważ konfiguracja sieci przewiduje wyłącznie zastosowanie urządzeń dostarczonych wraz z umową na Internet.
Router
Router pełni rolę węzła sieciowego. Pozwala na łączenie różnych typów sieci komputerowych, a także zarządzanie przepływem danych. Najpopularniejszym zadaniem routera jest rozgałęzianie sieci LAN oraz konwersja sieci przewodowej na bezprzewodową. Routery występują w dziesiątkach wariantów, od modeli ADSL przeznaczonych do pracy z siecią telefoniczną, po modele mobilne z wbudowanym modemem na karty SIM. Odpowiednio skonfigurowane urządzenie może służyć jako NAS albo serwer wydruku.
Przełączniki
Przełączniki to słowo, które może być mylące. Niektórzy producenci stosują anglojęzyczne określenie s_witch_. Przełączniki są wykorzystywane do rozgałęziania sieci LAN. Ułatwiają budowę złożonych sieci przewodowych i zarządzanie przepływem danych. Dobre modele obsługują funkcję Power over Ethernet, umożliwiającą transfer sygnału oraz energii za pomocą jednego kabla. Dzięki temu ułatwiają instalację sprzętu do monitoringu i innych rozwiązań, w których dostarczanie prądu z gniazdka może być problematyczne. Urządzenia do domów i niewielkich biur posiadają zazwyczaj 5-8 portów. Najbardziej zaawansowane na rynku przełączniki to urządzenia do profesjonalnych zastosowań, posiadające nawet 48 portów.
Wzmacniacze sygnału
Wzmacniacze sygnału to przede wszystkim urządzenia skierowane do użytkowników sieci bezprzewodowej. Ich zadaniem jest przechwytywanie dostępnego sygnału sieci i nadawanie go dalej. Konstrukcja sprzętu jest niezwykle prosta. Cała konfiguracja zazwyczaj ogranicza się do wciśnięcia we wzmacniaczu i routerze przycisku WPS, pozwalającego na szybkie parowanie. Zależnie od oczekiwań wzmacniacz może przyjmować formę urządzenia zbliżonego gabarytami do routera lub niewielkiej wtyczki do gniazdka elektrycznego. Jeśli chcemy zadbać o parametry rozszerzonej sieci, wzmacniacz powinien dysponować standardem transmisji przynajmniej takim samym jak główny router.
Transmitery sieciowe
Transmitery sieciowe to jedno z najciekawszych rozwiązań ostatnich lat. Zestaw obejmuje minimum dwa niewielkie urządzenia wpinane do gniazdka elektrycznego. Wykorzystują one sieć elektryczną w budynku do transmisji internetowej. Dzięki nim nie jest konieczne przeciągania kabla LAN w niedostosowanych budynkach – wystarczy dostęp do gniazdek. Urządzenie pełniące rolę nadajnika posiada wejście LAN. Natomiast odbiornik, zależnie od modelu może posiadać jeden lub kilka portów LAN. Najbardziej zaawansowane modele odbiorników są ponadto w stanie pracować w roli niewielkiego routera transferującego sieć przewodową w bezprzewodową. Niektóre transmitery mają konstrukcję pozwalającą wciąż wykorzystywać gniazdka, do których zostały wpięte.
Punkty dostępowe
Punkty dostępowe można traktować jako bardzo ubogie routery. Podstawowym zadaniem dzisiejszych punktów dostępowych jest konwersja sieci przewodowej do bezprzewodowej. Dlatego większość modeli posiada tylko jeden port LAN i brak jakichkolwiek dodatkowych gniazd. Niektóre punkty dostępowe mogą działać w roli wzmacniacza sygnału albo klienta konwertującego sieć bezprzewodową na sygnał przewodowy. Wobec niskich cen współczesnych routerów, punkty dostępowe cieszą się dość niskim zainteresowaniem.
Karty sieciowe
Karty sieciowe to urządzenia stosowane zazwyczaj w parze z komputerami i laptopami. Ich zadaniem jest rozbudowa możliwości komputera o opcję połączenia z danym typem sieci. Jako że większość dzisiejszych komputerów posiada już zintegrowane karty sieciowe LAN, na rynku najpopularniejsze są karty sieciowe Wi-Fi. Mogą one przyjmować formę wtyczki do USB albo karty rozszerzeń do komputerów desktopowych. W przeciwieństwie do modemu, nie potrafią dekodować sygnału.
MiFi
MiFi, czyli miniaturowe routery, często określane jako przenośne hotspoty. Obsługują sieć 3G lub LTE, wykorzystując slot kart SIM. Następnie transmitują sygnał za pośrednictwem Wi-Fi. Dzięki wbudowanym akumulatorom, mogą pracować bez dostępu do zasilania.
Systemy domowe
Systemy domowe to rozdaj sprzętu, który dość niedawno pojawił się na rynku i nie otrzymał jeszcze żadnej konkretnej nazwy. Mowa o estetycznych zestawach, które pozwalają w prosty sposób rozprowadzić sieć bezprzewodową po całym domu. Atutem takich konstrukcji jest pełna kompatybilność i wygodna obsługa. Zamknięte systemy pozwalają na osiągnięcie maksymalnej wydajności oraz stosowanie dodatkowych rozwiązań w całej infrastrukturze, takich jak oprogramowanie antywirusowe czy aplikacje do kontroli rodzicielskiej. Podstawowe pakiety składają się z 2-3 urządzeń, przy czym jedno to zazwyczaj router, a pozostałe pełnią rolę satelitów wzmacniających sygnał.
Źródło: Sektor 3.0