Router to takie urządzenie, do którego nie przywiązujemy wielkiej wagi. Jednocześnie jego możliwości mają ogromny wpływ na efektywność naszej codziennej pracy. Być może kupując sprzęt sieciowy, warto kierować się czymś więcej niż marką i ceną. Przedstawiamy kilka ciekawych porad zakupowych, które pomogą wybrać router w sposób świadomy.
Złożoność technologiczną dostępnych na rynku routerów doskonale obrazują ceny urządzeń w sklepach. Najtańsze modele kupimy nawet za mniej niż 100 zł. Topowe konstrukcje mogą osiągać ceny do 2000 zł. Wybranie odpowiedniego wymaga znalezienia złotego środka i znajomości własnych oczekiwań.
Aby znać oczekiwania musimy natomiast znać podstawy nomenklatury sieciowej. Poszczególne routery będą różniły się od siebie szybkością pracy, możliwościami konfiguracji, bezpieczeństwem, wsparciem przyszłościowych technologii, a nawet jakością wykonania obudowy. Niestety cena nie zawsze idzie w parze z możliwościami. Często zdarza się, że różnica kosztów zakupu jest oparta wyłącznie na marce czy stylistyce urządzenia. Właśnie dlatego znajomość podstaw doboru routera jest tak istotna.
Router a dostawcy Internetu
Niestety routery nie są urządzeniami uniwersalnymi. Wybranie odpowiedniego wymaga znajomości struktury, za pośrednictwem której sieć jest dostarczana do naszego biura lub domu. Jeśli naszym dostawcą Internetu jest sieć kablowa albo osiedlowa, powinniśmy wybrać klasyczne urządzenie xDSL. Jeśli natomiast naszym dostawcą jest sieć telefoniczna kablowa, powinniśmy wybrać model w technologii ADSL lub VDSL. Jeszcze inne urządzenie wybierzemy dla dostawcy Internetu LTE (lub 3G) – w tym wypadku będziemy musieli się zapatrzyć w model z gniazdem kart SIM lub gniazdem USB pozwalającym na podpięcie mobilnego modemu.
Warto również zweryfikować, czy nasz dostawca Internetu nie stosuje jakiś nietypowych rozwiązań, wymuszających stosowanie routerów z jego oferty. Jednakże jest to rzadki zabieg, a w najgorszym wypadku musimy wykorzystać modem dostawcy, aby podłączyć go kablem LAN do własnego routera.
Częstotliwości i standardy
Podstawową różnicą między routerami może być zastosowany standard transmisji Wi-Fi. Aktualnie lista standardów prezentuje się następująco:
-
802.11a - przepustowość max 54 Mb/s, częstotliwość działania - 5 GHz
-
802.11b - przepustowość max 11 Mb/s, częstotliwość działania - 2,4 GHz
-
802.11g - przepustowość max 54 Mb/s, częstotliwość działania - 2,4 GHz
-
802.11n - przepustowość max 600 Mb/s, częstotliwość działania - 2,4/5 GHz
-
802.11ac - przepustowość max 1,3 Gb/s, częstotliwość działania - 5 GHz
-
802.11ad - przepustowość max 7 Gb/s, częstotliwość działania - 60 GHz
Jednocześnie warto nadmienić, że trzy pierwsze pozycje to standardy nie stosowane od zamierzchłych czasów. Natomiast ostatni wymieniony standard to wciąż technologia przyszłości. Zasadniczo znaczna część urządzeń w sklepach będzie pracowała w standardzie 802.11ac. Dopisek „n” odnajdziemy tylko w najstarszych konstrukcjach, którym nie warto poświęcać uwagi.
Obok informacji o standardach pojawiają się również dane dotyczące częstotliwości sieci. Aktualnie większość routerów pracuje w standardzie Dual-Band (warto zwracać uwagę na obecność tego oznaczenia), pokrywającym zarówno częstotliwość 2,4 GHz jak i 5 GHz i eliminując tym samym wszelkie problemy kompatybilności. Warto również wiedzieć, że komunikacja 802.11ac dostępna jest w wielu klasach, których oznaczenia są często zawarte w nazwie urządzenia. Zestawienie klas prezentuje się następująco:
AC580 – 150 MB/s w paśmie 2,4GHz, 433 MB/s w paśmie 5GHz
AC750 – 300 MB/s w paśmie 2,4GHz, 433 MB/s w paśmie 5GHz
AC1200 – 300 MB/s w paśmie 2,4GHz, 867 MB/s w paśmie 5GHz
AC1300 – 450 MB/s w paśmie 2,4GHz, 867 MB/s w paśmie 5GHz
AC1750 - 450 MB/s w paśmie 2,4GHz, 1300 MB/s w paśmie 5GHz
AC1900 – 600 MB/s w paśmie 2,4GHz, 1300 MB/s w paśmie 5GHz
AC2200 – 450 MB/s w paśmie 2,4GHz, 1733 MB/s w paśmie 5GHz
AC2350 – 600 MB/s w paśmie 2,4GHz, 1733 MB/s w paśmie 5GHz
AC2600 - 800 MB/s w paśmie 2,4GHz, 1733 MB/s w paśmie 5GHz
AC3100 – 1000 MB/s w paśmie 2,4GHz, 2167 MB/s w paśmie 5GHz
AC3200 – 600 MB/s w paśmie 2,4GHz, 2 x 1300 MB/s w paśmie 5GHz
AC5300 – 1000 MB/s w paśmie 2,4GHz, 2 x 2166 MB/s w paśmie 5GHz
Oczywiście czym wyższa wartość, tym lepiej.
MU-MIMO i inne dodatki
Prędkość routera nie musi być najważniejsza. Dodatki stosowane w routerach znacząco rozszerzają ich możliwości. Jednym z najgorętszych tematów wśród producentów urządzeń sieciowych jest technologia MU-MIMO. Pozwala ona na niezależne i stabilne odbieranie i wysyłanie sygnału do kilku źródeł równocześnie. Dzięki zastosowaniu kilku anten i wydajnych procesorów, bezprzewodowa komunikacja z jednym urządzeniem nie ma wpływu na przepustowość pracy z pozostałymi. Efektem tego znikają problemy, w których jeden aktywny użytkownik sieci obniża szybkość komunikacji wszystkim pozostałym.
Ciekawym rozwiązaniem okazują się również routery z dodatkowymi gniazdami WAN, czyli takie, które pozwalają na podłączenie kilku źródeł przewodowych dostarczających Internet. Uwagę można zwrócić również na obecność gniazd USB w routerze. Pozwolą one na bezprzewodowe udostępnienie drukarki w sieci, albo podpięcie dysku przenośnego i wykorzystanie go w roli serwera plików.
Interesująca jest także funkcja repeater’a czyli routera bezprzewodowego, który rozszerza zasięg bezprzewodowej sieci transmitowanej z innego routera. Ostatnią atrakcją, której możemy oczekiwać od routera jest przycisk WPS. Służy on do nawiązywania szybkiego połączenia z komputerami i urządzeniami. Jego wciśnięcie pozwala na potwierdzenie nawiązania połączenia bez konieczności wpisywania haseł.
Mobilna sieć
Przez wzgląd na popularyzację szybkiego Internetu LTE i wydajnych urządzeń mobilnych, na rynku pojawiły się również routery mobilne. Mowa o urządzeniach w miniaturowych obudowach. Pozwalają one na wpięcie karty SIM i tworzenie efektywnej sieci bezprzewodowej. Większość urządzeń tej klasy posiada wbudowane akumulatory umożliwiające ich pracę poza dostępem do prądu. Dobre routery mobilne nie będą znacząco odbiegać wydajnością od pełnowymiarowych odpowiedników.
Źródło: technologie.ngo.pl