Sieć Przedsiębiorczych Kobiet - sieć kobiet aktywnych zawodowo
50 000 obserwatorek w mediach społecznościowych! Fundacja, której celem jest wspieranie kobiet w budowaniu i rozwijaniu ich biznesów. W Sieci Przedsiębiorczych Kobiet wierzymy, że wyposażając kobiety w ekspercką wiedzę i kontakty sprawimy,że będą sprawcze i niezależne finansowo.
Fundacja kompleksowo wspiera przedsiębiorczość kobiet poprzez: rozwijanie kobiecej społeczności zawodowej, mentoring, inicjowanie programów akceleracyjnych i biznesowych oraz popularyzowanie inwestowania przez kobiety. Przez 9 lat działalności udało się połączyć wiele aktywnych kobiet i tym samym zbudować społeczność o wysokim potencjale biznesowym.
150 kobiet posiadających bogate doświadczenie zawodowe dołączyło do Klubu Mentorek w ramach SPK i dzieli się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi koleżankami. Zespół Sieci Przedsiębiorczych Kobiet zorganizował ponad 500 wydarzeń, w których wzięło udział 50 tys. osób.
Biznes w Kobiecych Rękach – dla kobiet, które marzą o założeniu firmy
Autorski, bezpłatny program akceleracyjny SPK, dzięki któremu powstało aż 328 nowych biznesów. Wejście na rynek i otworzenie własnej firmy to wielki krok w życiu każdego przedsiębiorcy. Wiedza i doświadczenie to dwa najważniejsze składniki sukcesu biznesowego. Dlatego kluczowymi elementami programu są szkolenia skillshare, spotkania networkingowe i mentoring biznesowy. Dzięki wsparciu otrzymanemu w programie, współpracy nawiązanej między uczestniczkami oraz sieciowaniu Fundacja obserwuje ponad 80-procentową przeżywalność firm po pierwszym roku ich działalności. Wśród nowych przedsiębiorstw, które powstały możemy znaleźć: producenta maskotek Szumisie, firmę Sidly z branży telemedycyny, klinikę podologiczną Foodmedica, marki kosmetyczne My Magic Essence czy Hagi Cosmetics.
Program Biznes w Kobiecych Rękach ma także swoje odsłony dla młodych osób. W jego ramach zrealizowane zostało badanie “Wyzwania młodych na rynku pracy”, które wskazało rozterki, ambicje i nadzieje młodych w kontekście przyszłej pracy. Kolejną z nich był konkurs “Dziewczyny mają głos - mów o sobie dobrze”, w którym młode kobiety wzmacniały swoje umiejętności autoprezentacji oraz miały możliwość prześledzić ścieżkę kariery pod okiem ekspertek.
W projekcie “Make the Change - Młodzi na rynku pracy” osoby, wkraczające na rynek pracy, zdobywają umiejętności wspierające je w tym procesie. Program wzmacnia między innymi "kompetencje przyszłości", w tym: rozwiązywanie problemów w sposób innowacyjny, krytyczne myślenie, współpracę, kreatywność i przedsiębiorczość. Dzięki działaniom Fundacji młodzi ludzie mają możliwość nawiązania kontaktów z liderami biznesu, co wzmacnia ich pozycję i szanse na rynku pracy.
Sukcesy ośmiu edycji programu Biznes w Kobiecych Rękach:
· 455 uczestniczek wzięło udział w programie w latach 2014 -2022
· Powstanie 328 nowych firm
· Ponad 80 % z założonych przedsiębiorstw przeżywa pierwszy rok swojej działalności
· 60% założonych w programie firm nadal działa na rynku
· W przedsiębiorstwach powstałych w programie stworzono nowe miejsca pracy.
Mama Warszawianka – dla mam, które pragną wrócić na rynek pracy
Mama Warszawianka to darmowe warsztaty i szkolenia, które mają pomóc mamom w powrocie do pracy i uchronić matki aktywne zawodowo przed negatywnymi skutkami pandemii na rynku pracy, a jednocześnie wzmocnić ich poczucie własnej wartości. Projekt uruchomiony został dzięki Miastu Stołecznemu Warszawa przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet.
W pierwszym etapie uczestniczki rozwijają swoje predyspozycje i wzmacniają pewność siebie.
W kolejnym biorą udział w warsztatach, które pomagają im w rozwoju oraz wyborze ścieżki kariery zawodowej, a w ostatnim rozwijają konkretne umiejętności, które ułatwiają im powrót na rynek pracy lub założenie własnego biznesu.
Next - dla kobiet, które chcą skalować swoje biznesy i wychodzić na rynki zagraniczne
NEXT to bezpłatny program akceleracyjny dla kobiecych startupów gotowych na skalowanie i zdobywanie rynków zagranicznych. Program rozpoczyna diagnoza, pozwalająca określić potencjał biznesu i zdefiniować cele rozwojowe. Następnie, podczas 10 konwentów edukacyjnych, praktycy i eksperci przybliżają zagadnienia z obszaru skalowania i budowania strategii internacjonalizacji. Razem z Mentorkami Sieci Przedsiębiorczych Kobiet uczestniczki przygotowują plan ekspansji zagranicznej dla swojej firmy i prezentują ją podczas Demo Day w finale programu.
Klub Inwestorek Indywidualnych Black Swan Prestige
Klub ma na celu aktywizację i edukację kobiet w zakresie inwestowania oraz ich rozwój zawodowy i osobisty w ramach społeczności liderek. Skupia on kobiety sukcesu, menadżerki, inwestorki, prawniczki, przedstawicielki instytucji kultury, nauki oraz NGOs czyli Panie o wysokim kapitale społecznym, spełnione zawodowo, otwarte na dalszy rozwój, aktywnie uczestniczące w życiu publicznym i chętne do dzielenia się praktyczną wiedzą biznesową.
Klub tworzy ekskluzywną społeczność spełnionych kobiet-liderek z sukcesem kierujących swoimi własnymi firmami lub top menadżerek. Ten elitarny Klub działa w trzech obszarach: biznes (wiedza finansowa i inwestycyjna), sztuka (kultura, design) i networking (sieciowanie członkiń).
Członkostwo w Klubie zapewnia możliwości wymiany doświadczeń i rozwoju, bezpłatny udział w wydarzeniach Klubu oraz w wybranych wydarzeniach Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, a także wymierne przywileje od partnerów: elitarny dostęp do wiedzy, newsletter z informacjami o wydarzeniach BSP, SPK i partnerów, seminaria biznesowe, spotkania “Sztuka i Biznes”, uroczyste kolacje, warsztaty, specjalne oferty partnerów. Zaproszenie do grona klubowiczek wymaga rekomendacji, a członkostwo wiąże się z wpłatą składki rocznej.
Inne osiągnięcia Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
● Książka „Jak mówić o sobie dobrze?” Aleksandra Więcka
● Książka „Niezniszczalne” Katarzyna Ratajczyk, prawdziwe historie przedsiębiorczych kobiet, czyli o tym czego uczy nas porażka
● Planner uniwersalny z poradami specjalistek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
● Pierwsze miejsce w konkursie Central European Startup Awards 2018 w kategorii Best accelerator or incubator
● Raport moja firma w dobie COVID-19
● Klub Inwestorek Indywidualnych SPK “Black Swan Prestige” - dla liderek, kobiet o dużym doświadczeniu biznesowym i wysokim kapitale społecznym
● Start in Park – lokalny program akceleracyjny dla osób, które marzą o założeniu firmy
lub zrealizowaniu nowatorskiego pomysłu biznesowego
Dorota Czekaj, prezeska Fundacji Sieci Przedsiębiorczych Kobiet:
„Jesteśmy dumne, że w ramach SPK tworzymy projekty, które realnie wspierają rozwój kobiet, dając możliwości do wzrostu ich przedsiębiorstw i pomagając im zdobywać kolejne umiejętności.
Za ogromny sukces uważam, że zbudowałyśmy grupę, która poza współpracą biznesową przyjaźni się, wspiera i inspiruje do przekraczania kolejnych barier. Uczestniczki naszych programów przechodzą metamorfozę. Przychodzą do nas często niepewne i zagubione, pełne obaw o swój pomysł na biznes, nie wierzą, że uda im się otworzyć lub skalować firmę. Po jakimś czasie trudno je rozpoznać.
Za każdym razem, gdy czytam lub słucham opowieści o ich drodze do sukcesu czuję dumę, że Sieć Przedsiębiorczych Kobiet ma w nim swój udział.”
Sieć Przedsiębiorczych Kobiet w Internecie
https://siecprzedsiebiorczychkobiet.pl
https://www.facebook.com/groups/siecprzedsiebiorczychkobiet/
https://www.facebook.com/SiecPrzedsiebiorczychKobiet/
https://www.instagram.com/siecprzedsiebiorczychkobiet/
https://www.linkedin.com/company/fundacja-przedsiebiorczosci-kobiet
Trochę historii, czyli jak powstała Sieć Przedsiębiorczych Kobiet
Sieć Przedsiębiorczych Kobiet wywodzi się z mediów społecznościowych i tu czuje się najlepiej. Założycielki Fundacji - Kasia Wierzbowska i Dorota Czekaj 9 lat temu postanowiły, że będą miały własną firmę. Zakończyły pracę w korporacjach i chciały wreszcie zacząć pracować dla siebie. Wyzwaniem okazało się znalezienie organizacji, która pomogłaby im zdobyć nowe niezbędne umiejętności i wsparła wiedzą merytoryczną na temat tworzenia własnej firmy. Dlatego odpowiedzi na dręczące je pytania i wątpliwości szukały w Internecie. I tak na Facebooku powstała strona Sieć Przedsiębiorczych Kobiet i zapoczątkowała ożywioną dyskusję online. Okazało się, że takich kobiet jak one, są w Polsce tysiące - szukały odpowiedzi na te same pytania i nie wiedziały, gdzie je znaleźć. Kasia i Dorota zaobserwowały także, jak wielu z nich brakuje odwagi do realizacji zawodowych marzeń i założenia własnej firmy, jak krytyczne potrafią być względem siebie.
Tak powstały: śniadania biznesowe, sesje storytellingu: Be The Change, konferencje, a także debaty oraz programy Sieci Przedsiębiorczych Kobiet: Biznes w Kobiecych Rękach, Mama Warszawianka czy Next.
Źródło: Fundacja Sieć Przedsiębiorczych Kobiet