Sieć Doradców NGO – Fundusze dla Klimatu wspiera lokalne społeczności już od ponad roku!
Sieć Doradców NGO – Fundusze dla Klimatu skupia obecnie ponad 30 doradców i doradczyń z całej Polski. Zieloni Doradcy wspierają organizacje obywatelskie i społeczności lokalne w gminach do 50 tys. mieszkańców w budowaniu świadomości oraz pozyskiwaniu funduszy europejskich na projekty społeczne czy inwestycyjne służące mitygacji i adaptacji do zmian klimatu.
To był niezwykle intensywny czas dla funkcjonującej już od ponad roku Sieci Doradców NGO – Fundusze dla Klimatu. Zieloni Doradcy wspierają organizacje obywatelskie i społeczności lokalne w gminach do 50 tys. mieszkańców w budowaniu świadomości oraz pozyskiwaniu funduszy europejskich na projekty społeczne czy inwestycyjne służące mitygacji i adaptacji do zmian klimatu.
Sieć skupia obecnie ponad 30 doradców i doradczyń z całej Polski. W minionym roku Zieloni Doradcy zostali objęci wsparciem edukacyjnym oraz uczestniczyli w wizytach studyjnych, podczas których poznawali dobre praktyki przyjazne środowisku, a następnie rozpoczęli szereg działań w swoich regionach.
Zjazd szkoleniowy, który odbył się w listopadzie, był okazją do podsumowania dotychczas zrealizowanych działań, a także do wręczenia certyfikatów. W 2023 roku Sieć Doradców swoim wsparciem objęła blisko 1600 odbiorców i odbiorczyń uczestniczących w ponad 60 spotkaniach informacyjnych o funduszach. Spotkania te odbyły się w każdym województwie. Doradcy prowadzący spotkania przedstawiali planowane nabory funduszy europejskich, uwzględniające kwestie środowiskowe, a także inspirowali sprawdzonymi praktykami „zielonych” rozwiązań służących adaptacji do zmian klimatu.
Blisko 90 lokalnych społeczności w całej Polsce skorzystało z indywidualnego wsparcia konkretnych projektów środowiskowych. Wsparcie eksperckie udzielone w tym zakresie doradców i doradczyń liczy blisko 1200 godzin.
– Zależało nam na budowaniu współpracy i partnerstw pomiędzy lokalnymi samorządami a organizacjami społecznymi, na uwzględnianiu głosu mieszkańców właśnie przy realizacji tych przedsięwzięć. Organizacje społeczne mogą być niezwykle wartościowym partnerem. Dlatego wspieramy w procesie konsultowania i włączania lokalnych społeczności w planowanie i realizację projektów, które mają być finansowane z funduszy europejskich, a także inspirujemy praktycznymi i ciekawymi rozwiązaniami z zakresu ochrony środowiska – podkreśla Mikołaj Kostaniak, koordynator projektu.
Osiągnięte rezultaty pokazują, jak ogromna jest potrzeba kontynuacji działań wspierających transformację zielonej Polski. W I kwartale 2024 roku ogłoszony zostanie nabór uzupełniający do Sieci Doradców NGO – Fundusze dla Klimatu. Zależy nam na równomiernym wsparciu poszczególnych regionów, tak by w każdym województwie wsparcie świadczyło po 3-4 doradców. Już dzisiaj zapraszamy chętne osoby do zainteresowania się działalnością Sieci Doradców.
Zapraszamy osoby, które mają pomysł na realizację przedsięwzięć w swoich społecznościach do kontaktu z doradcami, którzy działają w każdym województwie. Szczegółowe informacje oraz kontakty do poszczególnych Zielonych Doradców znajdują się na stronie internetowej OFOP ofop.eu/funduszedlaklimatu. Zapraszamy do kontaktu!
Sieć Doradców NGO– Fundusze dla Klimatu to projekt prowadzony przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (OFOP) przy współpracy Fundacji Sendzimira. Projekt realizowany jest w ramach programu „Zielony Lider” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Źródło: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych