Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Do tegorocznej edycji Przetworów zaproszono uczestników programu „Seniorzy w Akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz przedsięwzięcia "100 palców". Podczas dwóch dni pracy międzypokoleniowe duety przetworzą butelki, kartony oraz papier w różne przedmioty i meble.
Przetwory to akcja twórczego recyklingu już z kilkuletnim stażem zainicjowana przez Monikę Brzywczy, Anię Czarnotę i Martę Wójcicką. Co roku w połowie grudnia w industrialnej przestrzeni Soho Factory ponad 100 artystow przyjeżdża, żeby przez dwa dni pod jednym dachem, przetwarzać odpady i śmieci w nową artystyczną jakość. Przetwory to realizacja idei Do It Yourself (Zrób to sam) dającej szanse każdemu stać się na moment projektantem i artystą życia codziennego. Poprzez własne działanie czy choćby inwestowanie w unikatowe projekty wzornictwa i rękodzieła przyczyniamy się do zmiany masowych relacji konsumenckich.
Reklama
Tematem tegorocznych Przetworów będzie więc proces przemiany starego w nowe przy użyciu często zapomnianych metod. Chcielibyśmy odwołać się do zapomnianych rzemieślniczych tradycji dawnej Warszawy i przywrócić unikatowe techniki działań do powszechnego użycia w procesie projektowania. W tym roku artyści będą mieli szansę współpracować z seniorami – uczestnikami programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz uczestnikami przedsięwzięcia „100 palców”. 10 seniorów z całej Polski przyjedzie by przez dwa dni Przetworów pracować na miejscu z młodymi projektantami.
Hanka Sienkiewicz z Łapicz w wolnym czasie zajmuje się filcowaniem, robieniem biżuterii z gliny oraz szyciem patchworkowych tkanin. W tym roku chce wyprodukować swoje pierwsze walonki. Ula Zalewska z Gdyni ma dwie namiętności: tango argentyńskie i dzierganie. Niemożliwe do pogodzenia? Nie dla niej – co więcej, swoimi pasjami lubi się dzielić. Pod jej okiem pierwsze kroki w rytmie tanga stawia grupa niesłyszących. Robótkami ręcznymi zaraziła grupę seniorów i młodych. Krystyna Fiedler z Puszczykowa wiele lat temu skończyła szkołę projektowania ubioru. Wiesław Grzesiak z Świdwina zafascynowany modelarstwem i lotnictwem animuje lokalną młodzież prowadząc od lat warsztaty i zajęcia o tej tematyce, sam lata na paralotni i oczywiście buduje modele latające. Urszula Grzelązka ze Zgierza przez lata dbała o poprawianie puszystości i elastyczności włókien naturalnych i sztucznych jako inżynier w zakładzie odzieżowym. Jej pasją od zawsze było gotowanie. Będąc na emeryturze prowadziła warsztaty kulinarne, gdzie wspólnie z innymi seniorkami piekła kugel marchewkowy, baby, babeczki oraz przygotowywała cymes. Zdzisław Majerczyk z Katowic przez przeszło 30 lat był sztygarem oddziału elektrycznego w Kopalni „Wieczorek”, a wcześniej przez dwa lata elektrykiem. Na emeryturze jeździ na rowerze i maluje obrazy, w niedalekiej przyszłości chce wykonać tratwę z butelek PET. Kacper Ołowski z Gdańska projektuje i wykonuje meble. Pracuje w tekturze, a każdy wykonany przedmiot to unikat. Natomiast Maria Reder aktualnie przetwarza papier z gazet czy starych książek na masę papierową, z której tworzy lampy.
Pomysł międzypokoleniowej współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie projektowania został zainicjowany i rozpropagowany na szeroką skalę przez szwajcarskich projektantów Benjamina Mosera i Deborę Biff , twórców marki Senior Design Factory (w wolnym tłumaczeniu: Fabryka Projektowania Seniorskiego). W Senior Design Factory spotykają się ludzie w każdym wieku, Ci co mają 20 lat i 80. Wspólnie organizują wystawy, imprezy, prowadzą kawiarnie, a wychodzące z ich rąk projekty są rozchwytywane w Zurychu.
Wśród zagranicznych gości tegorocznych Przetworów znajdzie się zagraniczna grupa z Niderlandów La Bolleur oraz studentów prestiżowej szwajcarskiej uczelni designu ECAL z Lozanny.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.