Występy artystyczne, debaty, wystawy rękodzieła, zawody sportowe to tylko niektóre atrakcje I Wałbrzyskich Senioraliów, które w dniach 11-14 września 2014 r. odbyły się w Wałbrzychu. Podczas imprezy, w przygotowanie której włączyło się wiele organizacji pozarządowych i instytucji, seniorzy mieli okazję poznać się wzajemnie, porozmawiać o swoich zainteresowaniach i pasjach oraz potrzebach społecznych.
I Wałbrzyskie Senioralia rozpoczęły się 11 września w samo południe na wałbrzyskim Placu Magistrackim. 5 grup seniorów pod kierunkiem przewodników sudeckich uczestniczyło w pieszym Zlocie Gwiaździstym, który prowadził z różnych dzielnic miasta na Plac Magistracki. Podczas otwarcia zastępca prezydenta Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk uroczyście przekazał na ręce Przewodniczącego Rady Seniorów Henryka Placka klucze do miasta. Wręczono również listy gratulacyjne kilkudziesięciu seniorom, którzy ukończyli 95 i więcej lat. Mimo niesprzyjającej aury licznie zgromadzeni goście wspólnie odtańczyli poloneza.
Po uroczystym przejęciu kluczy do miasta seniorzy zgromadzili się w wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora na debacie pt. „Wałbrzyski senior (nie)potrzebny” zorganizowanej w ramach III edycji projektu „Senior Lokomotywą Społeczności” współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Podczas moderowanego spotkania, w którym udział wzięli Przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha Maria Romańska, Przewodniczący Rady Seniorów Henryk Placek, Kierownik Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teresa Ziegler oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu Marzena Radochońska, seniorzy próbowali zdiagnozować swoje potrzeby w zakresie ochrony zdrowia, edukacji oraz aktywności społecznej i zawodowej. Podczas debaty pojawiła się potrzeba większego wsparcia seniorów w edukacji cyfrowej, zwiększenia dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz umożliwienia osobom w wieku poprodukcyjnym dalszej aktywności zawodowej.
Następnego dnia odbyło się spotkanie w wałbrzyskim Aqua Zdroju, gdzie mieszkańcy mieli okazję przyjrzeć się bliżej aktywności wałbrzyskich seniorów. Wśród wystawców pojawiły się m.in. Uniwersytety Trzeciego Wieku, Kluby Seniora zlokalizowane przy Związku Emerytów i Rencistów czy Radach Wspólnot Samorządowych. Seniorzy zaprezentowali swoje wyroby rękodzielnicze m.in. obrazy, rzeźby, biżuterię, wyroby z filcu, wełny, bibuły czy origami. Poza wystawcami drugi dzień Senioraliów obfitował w występy i prezentacje. Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz z Fundacji Museion przedstawiła historię seniorów od początków ludzkości do czasów obecnych. Następnie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały wybrane Kluby Seniora: Klub „Pod Wisienką” skupiony przy Centrum Aktywności Lokalnej w Wałbrzychu, Zespół „Irysy” skupiony przy Klubie Seniora z Mieroszowa oraz Zespół „Kamerton” z Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wałbrzychu. Na koniec wystąpiła grupa artystyczna „Dawka Energii”, która zaprezentowała specjalnie przygotowany pokaz tańca. Ostatnim artystycznym punktem programu było ponowne wspólne odtańczenie poloneza.
Na zakończenie drugiego dnia I Wałbrzyskich Senioraliów Przewodniczący Rady Seniorów Henryk Placek oddał klucze do miasta na ręce zastępcy prezydenta Wałbrzycha Zygmunta Nowaczyka. Koordynatorka imprezy Wanda Radłowska ze Stowarzyszenia „Radość Życia”, głównego organizatora Senioraliów, złożyła na ręce wszystkich współorganizatorów i partnerów podziękowania za wkład w organizację Senioraliów. Wśród nich należy wymienić m.in. Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Fundację Wspierania Seniorów MELA, Centrum Aktywnego Wypoczynku AQUA ZDRÓJ, Fundację Museion, Urząd Miejski w Wałbrzychu czy Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Zastępca Prezydenta Zygmunt Nowaczyk wyraził przekonanie, że Wałbrzyskie Senioralia wpiszą się na stałe w kalendarz wałbrzyskich imprez.
I Wałbrzyskie Senioralia zakończyły się 13 września II Marszem Seniora. Seniorzy z różnych miejsc Wałbrzycha przeszli kolorowym korowodem przez Szczawno Zdrój do Pałacu w Strudze.