Konkurs na najpiękniejsze Palmy wielkanocne oraz występ Górali Czarnoborskich. Tak seniorki z Wałbrzycha, Starych Bogaczowic i Mieroszowa zostały przyjęte przez swoje koleżanki z Czarnego Boru. Podczas wizyty uczestniczki miały okazję poznać tradycje i zwyczaje czarnoborzan. Okazało się, że najwyższa palma o wysokości 12 metrów zmieściła się w czarnoborskim kościele tylko pod ukosem, a przyjechała do niego z pobliskiego Borówna na… rowerach!
Jednym z działań realizowanych w ramach projektu „Senior – Lokomotywą Społeczności” współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych są tzw. pule na inicjatywy lokalne uczestników projektu. Każda z grup uczestniczących w przedsięwzięciu otrzymuję pewną kwotę środków na zorganizowanie we własnej miejscowości wydarzenia dla pozostałych uczestników oraz społeczności lokalnej.
Pierwsza wiosenna inicjatywa została zorganizowana w niedzielę 24 marca w Czarnym Borze. W związku z przypadającymi w tym dniu uroczystościami Niedzieli Palmowej już po raz 15 odbył się konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Specjalna komisja oceniała palmy w trzech kategoriach wiekowych: dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna oraz dorośli. Pierwsze miejsce w kategorii najmłodszych zajęły dzieci pierwszokomunijne, w grupie młodzieży klasa 6a z Zespołu Szkół w Czarnym Borze, a w dorosłych rodzina Rusnarczyków. Wyrózniona została również palma przygotowana wspólnie przez uczestniczki projektu. Okazało się również, że najwyższą palmę o wysokości 12 metrów przygotowała rodzina Janików z pobliskiego Borówna. Samo złożenie palmy w jedną całość trwało kilka godzin, jednak zbieranie i robienie wszystkich jej elementów trwało kilka miesięcy. Dodatkowo Janikowie wykonali również 2 mniejsze tradycyjne palmy góralskie. Innej tradycji związanej z palmami czarnoborzanie już nie kultywują. Młodzi Górale po Mszy Świętej uderzali takimi witkami dziewczyny po nogach powtarzając "Palma bije, nie ja bije".
Po rozstrzygnięciu konkursu uczestnicy inicjatywy udali się do pobliskiej restauracji na uroczysty obiad. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarnym Borze oraz Wójt i Zastępczyni Wójta Czarnego Boru. Tuż po obiedzie Restauracją zawładnęły dźwięki góralskiej muzyki. Grupa uczestniczek z Czarnego Boru przygotowała bowiem dla uczestników niespodziankę w postaci występu Góralskiej Kapeli JANICKI. Zespół powstał w 1999 roku i tworzy ją rodzina Janików z Borówna. W 2003 roku do kapeli dołączył prawie 30 osobowy zespół “Janicki” utworzony na bazie chóru Te Deum z Czarnego Boru. Od 2010 roku zaczęła się również systematyczna praca z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Czarnym Borze. ”Janicki” pielęgnują tradycje ojców swoich przybyłych za chlebem na ziemię dolnośląską po II wojnie światowej z tzw. Szerokiego Podhala. Są kontynuatorem zespołu góralskiego działającego w Czarnym Borze do lat 70-tych XX wieku, a założonego przez Wincentego Kurnytę w 1946 roku. W 2011 roku powstało Stowarzyszenie Górali Czarnoborskich, którego rolą jest ochrona przed zapomnieniem kultury góralskiej przodków i aktywne współtworzenie Małej Ojczyzny na Ziemi Czarnoborskiej poprzez prezentację folkloru góralskiego: zwyczajów, strojów, gawęd i gwary, specyficznego humoru góralskiego, muzyki i tańca.
Występ kapeli góralskiej okazał się na tyle miłą niespodzianką dla uczestników spotkania, że już zapowiedzieli odwiedziny na najbliższej imprezie w Czarnym Borze z ich udziałem.