Sektor warszawski: więcej pieniędzy, problemów nie mniej
Z deklaracji stołecznych organizacji uczestniczących w badaniach w 2015 roku wynika, że przeciętny budżet w stolicy w 2014 roku wynosił 94 tysiące złotych. To o 49 tysięcy więcej niż pięć lat temu i o 67 tysięcy więcej niż przeciętne przychody organizacji w całej Polsce w tym samym czasie.
Organizacje w Warszawie bogatsze
Widoczna w wynikach badań poprawa sytuacji finansowej stołecznych organizacji i ich znacząco lepsza sytuacja finansowa niż stowarzyszeń i fundacji w całej Polsce nie oznacza, że między 2009 a 2014 rokiem poprawiła się sytuacja finansowa każdej warszawskiej organizacji ani że w stolicy nie ma stowarzyszeń i fundacji o przychodach bardzo małych.
„Przeciętna organizacja” (warszawska lub ogólnopolska) to twór dosyć abstrakcyjny, pozwala jednak na dużym poziomie ogólności porównać wyniki badań dla różnych grup – w tym wypadku organizacji z Warszawy w roku 2009 i 2014, a także stowarzyszeń i fundacji ze stolicy i z całej Polski. Informacja o przeciętnych przychodach w stolicy mówi tyle, że w 2014 roku połowa zbadanych organizacji miała budżet mniejszy, a druga połowa większy niż 94 tysiące złotych. W tym samym czasie w sektorze ogólnopolskim budżety połowy organizacji były mniejsze (lub większe) niż 27 tysięcy.
Różnice w sytuacji finansowej sektora warszawskiego i ogólnopolskiego widać także, kiedy porównamy, jaką ich część stanowią organizacje o przychodach niskich – do tysiąca lub do 10 tysięcy złotych – a jaką te o budżetach ponadprzeciętnych – powyżej 100 tysięcy lub powyżej miliona złotych. W Warszawie niemal co czwarta organizacja (24%) ma przychody nie większe niż 10 tysięcy złotych, w całej Polsce takich podmiotów jest o 10 punktów procentowych więcej – 34%.
Z drugiej strony o 10 punktów procentowych więcej jest w stolicy niż w całej Polsce organizacji o przychodach między 100 tysięcy a 1 milionem złotych (w Warszawie 31%, w całej Polsce 21%). Podobna jest różnica między udziałem w Warszawie i w całej Polsce organizacji o budżetach większych niż milion złotych – w stolicy stanowią 17%, w całej Polsce 6% sektora.
Jednak szczegółowe analizy pokazują, że to nie tylko skala działania decyduje o tym, że w Warszawie stowarzyszenia i fundacje maja więcej środków. Budżety organizacji zlokalizowanych w Warszawie są wyższe od budżetów organizacji z całej Polski niezależnie od tego, czy porównujemy organizacje działające ponadlokalnie, czy takie, których aktywność ogranicza się do terenu gminy lub powiatu.
– Istotny jest fakt, że w Warszawie można mówić o prawdziwym systemie wsparcia oferowanego organizacjom. Podmioty go tworzące współpracują ze sobą, dzięki czemu usługi oferowane stowarzyszeniom i fundacjom ze stolicy są kompleksowe i odpowiadają na większość podstawowych potrzeb organizacji – podkreśla Monika Chrzczonowicz, doradczyni w Informatorium dla Organizacji Pozarządowych. – Ważna jest tu zarówno współpraca między organizacjami infrastrukturalnymi, jak i współdziałanie z miastem i jego otwartość na rozbudowywanie oferty wsparcia świadczonego stołecznym NGO.
Więcej źródeł przychodów – więcej pieniędzy
Znacząco częściej organizacje stołeczne korzystają z dotacji ze źródeł rządowych i administracji centralnej (30% w Warszawie w stosunku do 18% w całej Polsce), publicznych środków zagranicznych – w tym funduszy europejskich i programów pomocowych spoza UE (32% do 18%) oraz przychodów z majątku (28% do 15%).
Jednak nie wszystkie dostępne dla organizacji źródła przychodu są w stolicy wykorzystywane częściej niż w całej Polsce. Budżety organizacji warszawskich znacznie rzadziej niż budżety organizacji w całym kraju były zasilane przez dotacje samorządowe (w 2014 roku korzystało z nich 41% organizacji ze stolicy w stosunku do 55% organizacji w całej Polsce). Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że wykorzystanie środków samorządowych w Warszawie rośnie – jeszcze w 2009 roku występowały one w budżetach tylko 28% stołecznych stowarzyszeń i fundacji.
Mniejszy udział w sektorze stołecznym organizacji realizujących zadania publiczne finansowane ze środków samorządowych jest związany z ponadlokalnym charakterem działań większości warszawskich organizacji. Rzadziej też organizacje z Warszawy uzyskują środki ze składek członkowskich (45% w porównaniu do 60% w całej Polsce). Tę różnicę można wytłumaczyć z kolei większym odsetkiem fundacji w stołecznym sektorze pozarządowym.
Problemy ze stabilnością te same
Wytłumaczeniem porównywalnego poziomu niezadowolenia z sytuacji finansowej w sektorze warszawskim i ogólnopolskim na pewno są większe potrzeby organizacji warszawskich. Wynikają one z większej skali działalności, rozumianej nie tylko w kategoriach terenu oddziaływania, ale także większej systematyczności prowadzonej aktywności (w Warszawie niemal połowa organizacji działa codziennie w dni robocze w godzinach pracy, w całej Polsce co trzecia), a także częstszego zatrudniania płatnego personelu.
Niemniejsze znaczenie może mieć brak stabilności i przewidywalności finansowania. Mimo dużo wyższych budżetów i większej liczby źródeł finansowania organizacji warszawskich, dane o tym, w jakim stopniu stowarzyszenia i fundacje mają na początku roku zagwarantowane środki na działania, nie różnicują stołecznego i ogólnopolskiego sektora. Na początku marca 2015 roku nie więcej niż ¼ potrzebnych do działania środków miało zapewnione tyle samo organizacji z Warszawy i z całej Polski – po 42%.
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Organizacje o budżetach większych niż milion złotych stanowią 17% sektora w Warszawie. W całej Polsce – 6%.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23