Sektor NGO pominięty w założeniach do „Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego”
Eryk Schuman, prezes Stowarzyszenia Solidarni w Europie, zaalarmował szefa doradców strategicznych premiera Tuska, że w przygotowywanych przez rząd założeniach do „Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego na lata 2010 - 2020” całkowicie przemilczano problematykę organizacji pozarządowych! Tymczasem bez sektora NGO nie można oczekiwać wyzwolenia społecznej aktywności obywateli…
Zespół Doradców Strategicznych Premiera Donalda Tuska przedstawił do konsultacji społecznych dwa rządowe dokumenty: „Założenia i filozofia Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego” oraz „Cele, priorytety i wskaźniki SRKL”.
Głównym celem rządowej „Strategii” ma być zwłaszcza wyzwolenie potencjału Polaków - „tak aby mogli w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, politycznym i ekonomicznym”.
Z ogromnym zdumieniem należy odnotować fakt, że w osiąganiu tak sformułowanego celu rządowi „doradcy strategiczni" nie przewidują ani konieczności udziału w tym procesie organizacji pozarządowych, ani też nie planują żadnych systemowych przedsięwzięć, które mogłyby zauważalnie uwolnić społeczną aktywność.
W swojej opinii do założeń rządowej „Strategii” Eryk Schuman podkreśla, że pominięcie obszaru organizacji pozarządowych jest zasadniczym błędem. Bez udziału sektora NGO naiwnością jest spodziewanie się faktycznego wyzwolenia aktywności Polaków w życiu społecznym. Jest ona dzisiaj na dramatycznie niskim poziomie.
„Zdumiewać musi, że według rządowych założeń SRKL za kamienie milowe rozwoju cywilizacyjnego nie uznano zauważalnego wzrostu poziomu wiedzy Polaków, wdrożenia cyfrowych mechanizmów społeczeństwa obywatelskiego czy realne zbliżenie się do e-gospodarki” - zauważył w swojej opinii prezes Stowarzyszenia Solidarni w Europie.
Warto zabrać głos w tej sprawie - ignorowanie organizacji pozarządowych w procesie „rozwoju kapitału ludzkiego” w Polsce nie pachnie niczym dobrym…
Konsultowane dokumenty:
Konsultacje wstępnej wersji celów i założeń Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego trwają do 12 listopada 2010 r.
Pobierz
-
Opinia do założeń "Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego"
pdf ・277.88 kB
Źródło: strona Eryka Schumana