3 marca odbyło się posiedzenie sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jarosław Duda Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Krzysztof Więckiewicz dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS przedstawili informacje o funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych w Polsce.
Z informacji wynika, że sektor rozwija się dynamicznie: w 2011 r. działało 425 spółdzielni, a już w ubiegłym roku – ponad 1300. Większość z nich prowadziła działalność lokalnie, 27,8% ogólnokrajowo, a 1,4% w skali międzynarodowej.
Ok. 80% spółdzielni założyły osoby fizyczne, w większości bezrobotne lub niepełnosprawne. Znakomita większość zatrudnia maksymalnie 9 osób, a trzy czwarte badanych zadeklarowało współpracę z wolontariuszami bądź stałą, bądź przy pojedynczych projektach.
Ok. 20% spółdzielni zanotowało przychód między 50 a 100 tysięcy złotych, nieco mniej (17,4) miedzy 10 a 50 tysięcy złotych. Ok 14% nie zanotowało przychodów lub znalazło się na minusie.
Spółdzielnie socjalne działają najczęściej w branżach gastronomicznej i hotelarskiej (18,3%), ok 14% - świadczy usługi opiekuńcze i związane z pomocą społeczną.
– Szansą dla podmiotów ekonomii społecznej jest wejście w sferę usług użyteczności publicznej interesu ogólnego, tym bardziej, że przy starzejącym się społeczeństwie pojawią się nowe potrzeby i szanse na rozwój usług – powiedział Krzysztof Więckiewicz.
Niezbędne zmiany w prawie
75% spółdzielni uważa za konieczne przeprowadzenie nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych. Najpilniejsze potrzeby zmian to możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości, zobligowania jednostek samorządu terytorialnego do stosowania klauzul społecznych w procedurach zamówień publicznych. Kolejny raz padła sugestia zniesienia obowiązku uzupełniania nazwy o wyrażenie „spółdzielnia socjalna” lub usunięcie części „socjalna”. Ponowiono także propozycję do zmniejszenia liczby założycieli spółdzielni do 3 osób.
Jarosław Duda podkreślił, że zmiany w prawie są potrzebne, by zintensyfikować rozwój sektora. – Spółdzielczość to bardzo istotny segment zatrudnieniowy, ale też resocjalizacyjny, w tym sensie, że tam znajdą miejsce ci, którzy w innych podmiotach ekonomicznych nie mieliby tego miejsca – powiedział.
Zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych zostały jasno zakreślone. Teraz istotne jest, by je przeprowadzić. Im szybciej tym lepiej, szczególnie że czekają przed nami wyzwania związane z realizacji Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. 35 tysięcy miejsc pracy – to ambitne zobowiązanie, zawarte w KPRES czeka na wypełnienie.
Redakcja Ekonomiaspoleczna.pl
Źródło: Portal Ekonomiaspoleczna.pl