Sektor 3.0 minął zdecydowanie zbyt szybko, ale tak to już jest z intensywnymi wydarzeniami. Spójrzmy na spokojnie, co dały nam te dwa pełne zaangażowania i działania majowe dni!
Chyba nie będzie nadużyciem, jeśli tegoroczną edycję Sektora 3.0 określimy mianem najlepszej. Rekordowo szybka rezerwacja biletów, płynące do Centrum Nauki Kopernik tłumy zainteresowanych, goście z całego świata i prelegenci z najwyższej półki - wszystko to przełożyło się na niewątpliwy sukces tego wyjątkowego wydarzenia.
Pierwszy dzień obfitował w zdobywanie wiedzy teoretycznej. Powitalną, wprowadzającą w tematykę tegorocznej edycji (
HumanTech) prelekcję wygłosiła prorektor Uniwersytetu Warszawskiego,
prof. Anna Giza-Poleszczuk, a następnie głos zabrali zaproszeni goście ze świata: kanadyjski pisarz i futurysta
Karl Schroeder, organizator australijskiego festiwalu innowacji Pause Fest
George Hedon oraz badacz nowoczesnych technologii
Harry J. Armstrong z Wielkiej Brytanii. Każdy z nich opowiedział o swojej wizji wykorzystania technologii - po szczegółowe informacje odsyłamy do naszego
podsumowania dnia pierwszego!
Po części powitalnej rozpoczął się główny, najważniejszy z merytorycznego punktu widzenia blok Sektora 3.0 - seminaria. Dziesiątki prelegentów podzieliły się z zebranymi swoimi doświadczeniami związanymi z szeroko pojętym światem nowych technologii - od zagadnień związanych z mediami społecznościowymi, przez zbieranie funduszy, storytelling czy gromadzenie danych, aż do zagadnień tak zaawansowanych, jak robotyka i programowanie.
Uczestnicy mogli posłuchać prelekcji wygłoszonych przez gości związanych z różnymi formami działalności medialnej i pozarządowej, jak również powiązanych z oboma tymi grupami. Jarosław Kuźniar opowiedział o tym, w jaki sposób radzić sobie w sieci z hejtem i trollingiem, a nie da się ukryć, że jest to dzisiaj spory problem, do którego wiele osób nie wie, jak podejść. Szymon Majewski zastanawiał się, w którym momencie rozpala się w nas iskra doskonałego pomysłu oraz jak ten pomysł zrealizować.
Andrew Means z The Impact Lab wprowadził słuchaczy w tematykę opowiadania dobrych historii oraz gromadzenia danych i ich skutecznego wykorzystania w działaniach, natomiast Bethany Lister z NTEN zdradziła, jak ważne jest budowanie społeczności sieciowej skupionej wokół naszej organizacji. Bartek Rak, Edwin Zasada i Nancy Bikson na trzy różne sposoby poruszyli zagadnienia zarabiania w internecie i metod, jakimi można to robić. Nie sposób wymienić wszystkich poruszanych tematów - każde z seminariów cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a to najważniejsze!
Ale Sektor to nie tylko seminaria i wykłady. To również prężna strefa targowa, na której odwiedzający mogą nie tylko poznać oferowane przez profesjonalistów rozwiązania mogące wspomóc codzienną pracę, ale także obejrzeć pokazy technologiczne. Hitem były oczywiście gogle VR oraz spektrum możliwości, jakie oferują - zarówno dla “zwykłego” użytkownika, jak i dla sektora pozarządowego. Zestaw do odwiedzania wirtualnej rzeczywistości wędrował z rąk do rąk i z głowy na głowę, bo nie brakowało chętnych do zajrzenia na drugą stronę wirtualnego lustra.
Strefa targowa tętniła życiem przez cały czas - nie można się temu dziwić! Drukarki 3D, rozwiązania pozwalające na zbieranie i przetwarzanie danych, rozwiązania chmurowe, narzędzia do budowy aplikacji i stron www, urządzenia noszone, tablety, laptopy, smartfony… Naprawdę było tego bardzo, bardzo dużo! A co ważniejsze, wystawcy zostali dobrani w taki sposób, aby uczestnicy mogli poznać nowoczesne technologie w możliwie najszerszym przekroju.
Jednym z wyjątkowych i cieszących się dużą popularnością punktów Sektora są również debaty organizowane w stylu “niekonferencyjnym”. Co to oznacza w praktyce? Cóż, tak naprawdę, to po prostu oddanie inicjatywy w ręce samych uczestników. Po pierwsze, to sami zainteresowani określają, na jaki temat chcieliby porozmawiać. W tym roku padło na wizerunek oraz komunikację (ta ostatnia odbyła się w języku angielskim).
Drugą charakterystyczną cechą jest to, że na tego typu debacie moderator jest jedynie osobą odpowiedzialną za dyskretne utrzymanie dyskusji wokół danego zagadnienia, ale w rzeczywistości debatują zgromadzeni słuchacze. Wymieniają się poglądami, rozmawiają o tym, co mogą zmienić, jakich sprawdzonych rozwiązań użyć, etc. Trzeba przyznać, że taka forma jest nie tylko ciekawa, ale i bardzo inspirująca!
Zwieńczeniem pierwszego dnia było wręczenie
Nagrody Nowe Technologie Lokalnie „Sektor 3.0”, którą honorowane są organizacje pozarządowe przyczyniające się do efektywnego wykorzystania rozwiązań technologicznych w służbie społecznej. Tegorocznym laureatem została
Fundacja TUS z Warszawy, twórcy niezwykłego narzędzia internetowego
Niepełnosprawnik.pl!
Drugi dzień to, tradycyjnie już, warsztaty. W rozsianych po stolicy lokalizacjach uczestnicy Sektora mogli wziąć udział w specjalistycznych zajęciach praktycznych, mających na celu przybliżenie im niektórych poruszanych w pierwszym dniu zagadnień.
Twórca inicjatywy #RushWRO Tomasz Kudła opowiedział o tym, w jaki sposób przenikają się dzisiaj technologia, kultura i społeczeństwo, Stowarzyszenie SAR pokazało, jak w praktyce może działać zbieranie danych i ich wykorzystywanie, Centrum Nauki Kopernik zapoznało uczestników z budowaniem robotów modułowych, a reprezentanci Polskiej Akcji Humanitarnej i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udowodnili, że obraz ma wielką siłę oddziaływania.
Tematyką kodowania zajęli się specjaliści z
Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, osoby działające w projekcie
SOS Wioski Dziecięce przedstawiły sposoby na wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej w kampaniach społecznych, a o komunikacji drogą mailową niezależnie od siebie opowiedziały firma FreshMail oraz
Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jak widać, rozpiętość tematyczna warsztatów była ogromna... A to zaledwie kilka przykładów - działo się jeszcze
wiele, wiele więcej!
Mówiąc o warsztatach odbywających się drugiego dnia nie można pominąć współorganizatorów - firm Intel, Microsoft i Orange, inicjatywy DELab, Czwartków Social Media, Fundujesz.pl czy FreshMaila.
Patrząc na to, jak wiele działo się w ciągu obu sektorowych dni, możemy jedynie powiedzieć, że już nie możemy doczekać się kolejnej edycji i cieszymy się, że Sektor 3.0 na stałe znalazł się na konferencyjnej mapie Polski.