Innowacyjne technologie, twórcze warsztaty, wymiana doświadczeń i ciekawi prelegenci - tak minął pierwszy dzień konferencji Sektor 3.0, jednego z najważniejszych wydarzeń łączących trzeci sektor i świat nowych technologii.
Przedstawiciele trzeciego sektora, środowisk powiązanych z nowoczesnymi technologiami, specjaliści z różnych branż – wszyscy stawili się w Centrum Nauki Kopernik, gdzie we wtorek 21 maja rozpoczęła się trzecia edycja Sektora 3.0. Konferencja Sektor 3.0 to cykliczna impreza, poświęcona wykorzystaniu nowych technologii w pracy organizacji pozarządowych. Uroczystej inauguracji konferencji dokonali organizatorzy: Radosław Jasiński z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Rafał Kramza – Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ronald Binkofski – dyrektor generalny głównego partnera Sektora 3.0 – Microsoft Polska. Następnie na scenie pojawili się: Michał Boni, Stephen Mull, Jakub Wygnański oraz Melissa Pailthorp, pokazując perspektywy innowacyjnego myślenia, przygotowując grunt pod popołudniową część seminaryjną.
Poszerzyć wiedzę
Po zakończeniu części oficjalnej, wzmocnieni kawą i ciasteczkami, po wymianie pierwszych doświadczeń i uścisków rąk, uczestnicy udali się na sesje seminaryjne. Właśnie tam mieli okazję zasmakować nieco więcej konkretnej, praktycznej wiedzy na dowolnie wybrany przez siebie temat.
Poczynając od tego, jak zdobyć sprzęt z Windowsem 8 za cztery procent jego rynkowej wartości, przez podstawy skutecznego digital storytellingu w pozyskiwaniu partnerów, wolontariuszy i donatorów, kończąc na pracy z narzędziami pozwalającymi optymalizować internetowe kampanie organizacji. W przerwach uczestnicy wymieniali się doświadczeniami, nawiązywali cenne kontakty i indywidualnie dopytywali prelegentów o interesujące ich rozwinięcia wykładów seminaryjnych. Na korytarzach Centrum wrzało, ludzie stali w grupkach, gdzie bogato gestykulując, z entuzjazmem omawiali wspólne sprawy.
Stoiska organizacji pozarządowych afiliowanych przy wydarzeniu, pokazy najbardziej zaawansowanych urządzeń firmy Intel i pierwszej drukarki 3D polskiej produkcji były bodźcem do wspólnego snucia wizji na temat miejsca nowoczesnych technologii w niedalekiej przyszłości. W mniej formalnych dyskusjach pojawiały się samoreplikujące drukarki 3D, zdobywające kontrolę nad światem, nie zabrakło również leitmotivu wszelkich wyobrażeń o nowoczesnym domu – lodówek samouzupełniających braki w produktach spożywczych.
Nagroda za innowacyjność
Ostatnia część konferencji rozpoczęła się forum eksperckim, gdzie tematem były konkluzje z popołudniowych seminariów, a prelegenci odpowiadali na pytania z sali. Zwieńczeniem pierwszego dnia było wręczenie nagrody PAFW dla organizacji o szczególnych osiągnięciach w obszarze ICT. Zwycięską organizacją okazała się być Fundacja Widzialni, która uhonorowana została nagrodą w wysokości 40 tysięcy zł.
Innowacyjny charakter konferencji, czyli działania w czasie rzeczywistym w Centrum Kopernik oraz symultanicznie w sieci, zakończyły się wyborem zwycięzców konkursu Orange na najaktywniejszego uczestnika konferencji na platformach internetowych, a trzech zwycięzców otrzymało bilety na Orange Warsaw Festiwal. Podsumowanie pierwszego dnia konferencji przez Rafała Kramzę i Radosława Jasińskiego spięło klamrą całość wtorkowych wydarzeń. Przed nami drugi dzień konferencji – tym razem, w terenie.
Źródło: technologie.ngo.pl