Sejm przyjął nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że podczas 59. posiedzenia Sejmu przyjęta została ustawa o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawa pomostowa). Uzupełnia ona ramy prawne, w tym wynikające z rozporządzeń Komisji Europejskiej, dla procesu programowania perspektywy budżetowej na lata 2014-2020. Ustawa, wpisując się w krajowy system normatywny, uwzględnia konstytucyjny porządek prawny wprost odnosząc się do jego zasad.
Ustawa uzyskała pozytywną opinię Ministerstwa Spraw Zagranicznych o zgodności z prawem Unii Europejskiej. Oczekuje na rozpatrzenie przez Senat.
Ustawa definiuje dokumenty programowe, tj. Umowę Partnerstwa i programy służące jej realizacji i opisuje zasady dotyczące ich opracowywania i przyjmowania.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą Minister Infrastruktury i Rozwoju inicjuje, opracowuje oraz negocjuje dokumenty programowe. Dodatkowo prowadzi koordynację strategiczną całego procesu programowania i wdrażania m.in. przy pomocy tworzonego Komitetu ds. Umowy Partnerstwa. W Ustawie określono również obowiązki sprawozdawcze dotyczące realizacji Umowy Partnerstwa – sprawozdania będą sporządzane co roku przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju i przedkładane rządowi oraz dodatkowo, w 2017 r. i 2019 r., Komisji Europejskiej.
Wprowadzono także nowy instrument koordynacji działań administracji rządowej i samorządowej w województwie – kontrakt terytorialny, który pozwoli na lepszą koordynację działań obu tych szczebli oraz dopasowanie finansowania inwestycji do specyficznych potrzeb i mocnych stron każdego regionu. Kontrakty terytorialne zastąpią kontrakty wojewódzkie, i będą posiadać szerszy zakres ich oddziaływania.
Powiązanie działań społeczno-gospodarczych z przestrzennymi poprzez zmiany w planowaniu przestrzennym doprowadzi do usprawnienia zarządzania rozwojem w Polsce.
Natomiast by wzmocnić podejście terytorialne polityki rozwoju, do ustawy wprowadzono pojęcie obszaru funkcjonalnego a także dwa inne terminy: obszar strategicznej interwencji państwa oraz obszar problemowy. Ustawa włącza Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 oraz Krajową Politykę Miejską do systemu dokumentów strategicznych.
Ustawa wprowadzi do polskiego porządku prawnego regulacje UE zapisane w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1301/2013 przyjętego 17 grudnia 2013 r., które dotyczą zasad wdrażania funduszy europejskich z budżetu UE na lata 2014-2020. Polska jako pierwszy kraj członkowski przesłała do Komisji Europejskiej pakiet dokumentów i rozpoczynając tym samym formalny proces ich negocjacji.