Sejm: powstała podkomisja ds. udziału i roli społeczeństwa obywatelskiego w wymiarze sprawiedliwości oraz społecznej kontroli prokuratury
W czwartek 7 marca 2024, odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Posłanki i posłowie w trakcie obrad zajęli się m.in. powołaniem podkomisji stałej do spraw udziału i roli społeczeństwa obywatelskiego w wymiarze sprawiedliwości oraz społecznej kontroli prokuratury.
Jak podkreślił wiceprzewodniczący Krzysztof Paszyk (PSL-TD) konieczne jest prowadzenie konsultacji z organizacjami społecznymi i autorytetami prawnymi w celu „budowania pozytywnych zmian w wymiarze sprawiedliwości”, co zostało określone jako główny cel powołania podkomisji.
Paweł Jabłoński (PiS) w trakcie dyskusji nad powołaniem podkomisji wskazał, że poprze jej utworzenie, ale „byłoby wskazane, żeby przewodniczącym podkomisji był przedstawiciel parlamentarnej opozycji”. Padło także pytanie o to, czy są przewidywane ograniczenia w dostępie organizacji pozarządowych do podkomisji. Krzysztof Paszyk (PSL-TD) w odpowiedzi stwierdził, że takie ograniczenia nie są przewidziane.
Po kilkunastominutowej dyskusji dotyczącej liczebności oraz reprezentacji klubów parlamentarnych w podkomisji powołano dziewięcioro jej członków i członkiń. Zostali nimi:
- Sławomir Ćwik (Polska 2050-TD)
- Mirosław Adam Orliński (PSL-TD)
- Krzysztof Paszyk (PSL-TD)
- Michał Pyrzyk (PSL-TD)
- Krzysztof Szczucki (PiS)
- Paweł Szrot (PiS)
- Michał Wawer (Konfederacja)
- Michał Woś (PiS)
- Anna Maria Żukowska (Lewica)
Na posiedzeniu nie ustalono harmonogramu prac podkomisji. Należy się jednak spodziewać, że na jej pierwszym spotkaniu zostanie wybrane prezydium oraz ramowy plan pracy podkomisji.
Źródło: MamPrawoWiedziec.pl