Dzięki różnorodnym działaniom podejmowanym przez trzy organizacje pozarządowe od grudnia 2009 r. do stycznia 2011 r. odsetek mieszkańców Ursynowa, Mokotowa i Wilanowa, którzy regularnie segregują śmieci zwiększył się o 12 proc.
Z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie "Niepełnosprawni dla Środowiska EKON" wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia oraz Stowarzyszeniem Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" wynika, że tylko 53 proc. spośród reprezentatywnej grupy 500 przebadanych mieszkańców Ursynowa, Wilanowa i Mokotowa przyznało, że regularnie selekcjonuje odpady. 17 proc. badanych, czyli mniej niż jedna piąta potrafiło wskazać, że przeciętny warszawiak produkuje rocznie ok. 360 kg śmieci i nieco ponad jedna piąta wiedziała, że aż 80 proc. z nich nadaje się do recyklingu.
Mieszkańcy stolicy co roku wytwarzają 700 tys. ton śmieci, a tylko 12 proc. z nich jest odzyskiwana. Reszta trafia na wysypiska.
Projekt, zainicjowany przez EKON, miał przekonać mieszkańców Ursynowa, Mokotowa i Wilanowa, że segregacja odpadów przynosi korzyści nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Dzięki różnorodnym działaniom podejmowanym przez trzy organizacje od grudnia 2009 r. do stycznia 2011 r. odsetek mieszkańców Ursynowa, Mokotowa i Wilanowa, którzy regularnie segregują śmieci zwiększył się o 12 proc.
Projekt "Promocja Selektywnej Zbiórki Odpadów Opakowaniowych w Wybranych Dzielnicach Warszawy" był realizowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wsparcia udzielili mu również: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Program REKARTON, organizacja odzysku REKOPOL oraz firma "BYŚ".