Szczegółowe informacje o bezpłatnym poradnictwie w Warszawie, rozbudowana wyszukiwarka umożliwiająca odnalezienie pomocy blisko miejsca zamieszkania i aktualności dotyczące m.in. konkursów organizowanych przez miasto – tak do 2014 roku wyglądał portal www.poradnictwo.waw.pl. Co stało się z tą cenną dla mieszkańców bazą?
Potrzebę powstania portalu zbierającego informacje o bezpłatnym poradnictwie na terenie Warszawy zasygnalizowaliśmy w 2007 roku, podczas spotkań KDS ds. Poradnictwa Specjalistycznego. Brak takiego miejsca był kłopotliwy zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników NGO.
Postanowiliśmy podjąć działania w celu zapełnienia tej luki – przeprowadziliśmy ankiety wśród instytucji i organizacji, przygotowaliśmy projekty podstron oraz wytyczne dotyczące portalu i jego wyszukiwarki. Po kilkumiesięcznej pracy i spotkaniach z ówczesnym dyrektorem BPS udało nam się uzyskać przychylność władz i pieniądze na realizację zadania. Konkurs na prowadzenie serwisu wystartował we wrześniu 2008 r.
Szybko jednak – także dzięki działaniom promocyjnym KDS (m.in. na warszawskim OFIP 2009) – portal stał się cennym narzędziem dla mieszkańców. Dzięki temu prostemu i funkcjonalnemu rozwiązaniu warszawiacy mogli samodzielnie znaleźć w swojej okolicy organizację pozarządową lub instytucję, która udzieli im bezpłatnej pomocy specjalistycznej.
Z czasem stronę rozbudowano o szczegółową i łatwą w obsłudze wyszukiwarkę, która pomagała znaleźć odpowiednią pomoc osobom niepełnosprawnym, starszym oraz opiekunom małych dzieci. Filtry wyszukiwania umożliwiały nie tylko wyszukanie odpowiedniej organizacji najbliżej miejsca zamieszkania, ale także ograniczenie wyników do konkretnego obszaru problemowego (np. sytuacja kryzysowa w rodzinie, wsparcie w wyjściu ze współuzależnienia, prawa osób z niepełnosprawnością). Wszystko po to, by pomoc była jak najlepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb wyszukującego.
Na portalu dostępne były również aktualne informacje dotyczące:
-
rodzajów udzielanych porad (m.in. prawne, zawodowe, psychologiczne, obywatelskie, pedagogiczne) wraz z ich definicjami,
-
organizacji i instytucji udzielających bezpłatnych konsultacji poradniczych,
-
dostępności poradnictwa indywidualnego i grupowego,
-
konkursów w obszarze poradnictwa – organizowanych m.in. przez miasto st. Warszawę,
-
spotkań i działań KDS ds. Poradnictwa Specjalistycznego.
KDS podejmuje w tej sprawie systematyczne działania (pisma i zapytania kierowane do urzędników wydelegowanych do KDS oraz dyrektora BPiPS). Chcemy wierzyć, że strona znów będzie służyła mieszkańcom miasta i specjalistom m.in. z obszaru pomocy społecznej, a zamiast komunikatu: „Zmieniamy się dla Ciebie. Strona w przebudowie. Przepraszamy” zobaczymy wreszcie nowe, aktualne treści dotyczące bezpłatnego poradnictwa.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Dzięki portalowi poradniczemu warszawiacy mogli znaleźć w swojej okolicy organizację lub instytucję, która udzieli im bezpłatnej pomocy specjalistycznej.
Źródło: Federacja MAZOWIA
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23