W Warszawie funkcjonują 32 Komisje Dialogu Społecznego i 17 Dzielnicowych Komisji Dialogu Społecznego. Wiele z nich może pochwalić się sukcesami: organizacją konsultacji społecznych i wydarzeń dla mieszkańców, a także zmianami w projektach realizowanych przez miasto. Nie wszystkim komisjom udaje się jednak spełnić założone cele. Czy można wskazać jednoznaczną przyczynę takiego stanu rzeczy?
1. Brak planu spotkań
Plan spotkania to ważny dokument. Dzięki niemu osoby uczestniczące w obradach mogą się do nich właściwie przygotować – przemyśleć dyskutowane kwestie i sformułować argumenty. Sprawia to, że prezentowane stanowiska są rzetelne i odzwierciedlają idee reprezentowanych przez nas organizacji. Dodatkowo, jeśli komisja prześle taki dokument odpowiednio wcześnie, członkowie zyskają możliwość zgłaszania uwag i sugestii – te zaś wpłyną na lepszą organizację spotkania.
2. Dyskusje nie na temat
Jednym z nawyków, które negatywnie wpływają na efektywność działań komisji, jest odbieganie od tematu spotkania. Jeśli przebieg spotkania nie pokrywa się z przygotowanym wcześniej programem (zarówno pod kątem tematów, jak i czasu przeznaczonego na omówienie poszczególnych kwestii), trudniej jest zdefiniować jasne cele i zjednoczyć siły dla lepszej realizacji danego przedsięwzięcia.
Zdarza się też, że przedstawiciele organizacji poruszają tematy, na które komisja jako ciało dialogu nie ma realnego wpływu, lub które znajdują się w obszarze kompetencji innej komisji. Upewnijmy się, że nasze zamierzenia są właściwie sformułowane i pozwalają nam na podjęcie odpowiednich działań.
3. Brak liderów w składzie prezydium
Prezydium pełni bardzo ważną rolę w działaniu komisji, dlatego wyboru jego przedstawicieli należy dokonywać odpowiedzialnie i świadomie. Zaangażowany i kompetentny lider potrafi wyprowadzić komisję z kryzysu, ale także właściwie zarządzać jej sukcesami – tak, by skorzystać na nich w przyszłości.
4. Słaba współpraca z urzędem
Niesatysfakcjonująca współpraca z urzędem (lub brak jakiejkolwiek możliwości współpracy) sprawia, że osiągnięcie pozytywnych rezultatów dialogu staje się wręcz niemożliwe. Przedstawiciele komisji powinni oczekiwać, że w ich spotkaniach uczestniczyć będzie osoba przygotowana i kompetentna, która realnie reprezentuje urząd. Warunkuje to podjęcie tematów, na które – jako organizacje – nie mamy pełnego wpływu.
5. Małe zaangażowanie członków komisji
Choć udział w obradach komisji jest dobrowolny, część uczestników nie angażuje się w pełni w jej działanie. Warto zastanowić się, jak swoją funkcję spełnia osoba, która podczas takich spotkań reprezentuje naszą organizację. Czy podejmuje starania, by głos organizacji był słyszalny na forum komisji, czy też udział w jej pracach to dla niej jeden z wielu zawodowych obowiązków?
6. Niedogodny czas i miejsce spotkania
7. Brak informacji o spotkaniach komisji
Powyższa lista nie wyczerpuje problemów, z którymi borykają się przedstawiciele komisji – pokazuje jednak, jak wiele zależy od odpowiedniego przygotowania i konsekwencji w działaniu. Warto o tym pamiętać, by w nowym sezonie lepiej i sprawniej realizować założone cele.
Oto rzeczy, o których warto pamiętać, by w nowym seonie lepiej i sprawniej realizować założone cele.
Źródło: Federacja Mazowia
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23