SCWO: Organizacja pyta o... to, jak powinna być zorganizowana praca komisji rewizyjnej?
"Organizacja pyta o…" to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, jak powinna być zorganizowana praca komisji rewizyjnej.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Organ kontrolny (zwany najczęściej komisją rewizyjną) jest potrzebny i obowiązkowy w każdym stowarzyszeniu. To jak zorganizowana będzie jego praca, zależy w dużej mierze od przyjętych przez stowarzyszenie rozwiązań i konkretnych zapisów w jego statucie.
Co może, a właściwie co powinno się tam znaleźć? Zajrzyjcie do Waszego statutu i spróbujcie odpowiedzieć na następujące pytania:
1. Jaki jest skład komisji?
Zapis może być prezycyzjny, np. "komisja składa się z trzech osób" lub mniej precyzyjny: "komisja składa się z co najmniej dwóch członków", albo "komisja składa się z 3-5 członków". Skład komisji powinien być jednak określony, a ewentualne rozstrzygnięcie dotyczące tego, ile komisja rzeczywiście będzie miała w tej kadencji członków (o ile nie jest to sztywno określone) każdorazowo należy do walnego zebrania członków.
2. Jaki jest tryb wyboru komisji?
Jeżeli w statucie nie są zapisane jakieś konkrety, to należy zakładać, że członków komisji wybiera w tajnym głosowaniu (głosowania personalne powinny być tajne) walne zebranie. Czyli wśród zgłoszonych kandydatów, którzy wyrazili zgodę na startowanie w wyborach, wybiera się tylu, ilu przewiduje statut lub ustaliło walne zebranie.
3. Jaka jest kadencja prac komisji?
Statut określa kadencję władz, kadencja komisji rewizyjnej często trwa tyle samo, co zarządu (ale nie jest to regułą): dwa, trzy, czasem cztery lata. Jeśli wiecie już, na jaki okres wybiera się członka do komisji rewizyjnej, warto sprawdzić, czy są jakieś zapisy co do tego, czy możliwe jest, i w jakiej sytuacji, skrócenie kadencji. Co się dzieje, gdy któryś z członków przestanie mieć możliwość pełnienia funkcji w komisji rewizyjnej (ustanie członkostwa, rezygnacja, itp.)?
4. Jak działa komisja rewizyjna?
W statucie znajdziemy czasem informację, że tryb pracy komisji określa jej regulamin (warto wtedy sprawdzić, kto ma prawo go uchwalić i czy np. walne zebranie musi go zatwierdzić), ale czasem znajdziemy bardziej precyzyjne zapisy już w statucie. Mogą to być zapisy co do struktury komisji (np. "na pierwszym zebraniu, które odbywa się niezwłocznie po wyborach, komisja rewizyjna wybiera ze swego grona przewodniczącego, o dokonanym wyborze powiadamia walne zebranie"), albo dotyczące sposobu podejmowania decyzji (np. uchwały komisji podejmowane są w głosowaniu jawnym, zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków). Może być też zaznaczone, kto może zwoływać posiedzenie komisji. Zapisy te przesądzają o formach pracy.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23