SCWO: Organizacja pyta o... to, jak księgować faktury w walucie obcej?
"Organizacja pyta o…" to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, jak księgować faktury w walucie obcej.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Zakup towarów z zagranicy
W przypadku zakupu towarów lub usług z zagranicy dokument wystawiony w walucie obcej należy zaksięgować w złotówkach. Do przeliczenia kwoty używamy tabeli kursowej NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wystawienie dokumentu. Jeśli płatności dokonujemy przelewem z konta złotówkowego, bank przelicza ją za nas na właściwą walutę (zazwyczaj naliczając przy tym prowizję). Różnicę między kwotą zaksięgowaną a płatnością nazywamy różnicą kursową.
Jeśli różnice związane z zakupem są:
- dodatnie - wartość faktury jest większa niż kwota zapłaty po przeliczeniu wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury oraz z dnia zaksięgowania zapłaty, wówczas różnice kursowe stanowią pozostały przychód,
- ujemne - wartość faktury jest niższa niż kwota zapłaty po przeliczeniu wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury oraz z dnia otrzymania zapłaty, wówczas różnice kursowe stanowią koszt uzyskania przychodu.
Sprzedaż towarów za granicę
W przypadku sprzedaży naszych towarów lub usług za granicę fakturę wystawiamy w złotówkach. Kupujący robi przelew, który księgujemy według wskazań na naszym wyciągu bankowym.
Jeżeli różnice kursowe związane ze sprzedażą są:
- dodatnie - wartość faktury jest niższa niż kwota zapłaty po przeliczeniu wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury oraz dnia otrzymania zapłaty, wówczas różnice kursowe stanowią pozostały przychody,
- ujemne - wartość faktury jest wyższa niż kwota zapłaty po przeliczeniu wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury oraz dnia otrzymania zapłaty, wówczas różnice kursowe stanowią koszt uzyskania przychodu.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23