SCWO: Organizacja pyta o... to, czy catering na szkolenie może być dostarczony przez podmiot niebędący stroną umowy?
"Organizacja pyta o…" to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy catering na szkolenie może być dostarczony przez podmiot niebędący stroną umowy.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Czy catering na szkolenie może być dostarczony przez podmiot niebędący stroną umowy?
Organizacja pozarządowa realizuje zadanie ze środków publicznych – w ramach przyznanej dotacji. Zadanie zostało zlecone przez samorząd Warszawy i podpisana została umowa. Organizacja wykonuje większość działań w ramach zleconego zadania - jednak część musi „podzlecić”. Do przeprowadzanego cyklu szkoleń chce zamówić catering. W tym celu chce skorzystać z możliwości zapisanej w ustawie o działalności pożytku publicznego w art. 16 ust. 4.
Art. 16 ust. 4 Zadanie publiczne nie może być realizowane przez podmiot niebędący stroną umowy, o której mowa w ust. 1, chyba że umowa ta zezwala na wykonanie określonej części zadania przez taki podmiot.
Czy catering może być zatem dostarczony przez firmę zewnętrzną?
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Zamówiony catering nie jest merytoryczną częścią realizowanego zadania, więc może być dostarczony przez podmiot niebędący stroną umowy, nawet jeśli nie było to w niej zapisane.
Według wskazówki udzielonej przez Departament Pożytku Publicznego (obecnie Departament Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego) w stosunku do „technicznych” części zadania nie odnosi się zapis art. 16 ust. 4 ustawy.
Departament na podobne pytanie odpowiedział: „Przez podwykonawców należy rozumieć tylko podwykonawców merytorycznych”. Co prawda informacja na stronie ministerstwa jest sprzed 10 lat i dotyczy konkursu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, można jednak przyjąć, że skoro nie pojawiała się inna interpretacja, to prace wykonywane przez podmiot niebędący stroną umowy (potocznie nazywane „podwykonawstwem”) będą tak samo rozumiane we wszystkich konkursach na realizację zadania publicznego, niezależnie od podmiotu organizującego.
Samorząd warszawski przychyla się do interpretacji opublikowanej na stronach DESiPP. Warto przy tym podkreślić, że sformułowanie „podwykonawstwo” ma charakter skrótowy i potoczny, ponieważ ustawodawca celowo unika tego pojęcia w ustawie o pożytku, używając określenia „realizacja zadania przez podmiot niebędący stroną umowy” (pojęcie „podwykonawstwo” ma swoje określone w prawie znaczenie).
Biorąc pod uwagę przyjętą interpretację DESiPP, można uznać, że usługi cateringowe (a także np. wynajem sali, zakwaterowanie uczestników, usługi ksero itp.) związane z realizacją zadania, ale niebędące jego merytoryczną częścią, mogą być realizowane przez podmiot niebędący stroną umowy.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23