Do 10 września 2010 burmistrz Słubic przyjmuje wnioski mieszkańców, osób prywatnych i instytucji odnośnie projektów, na które warto zarezerwować pieniądze w budżecie gminy na rok 2011. Inicjatywą obywatelską, która stanie się przedmiotem jednego z takich wniosków, jest idea ścieżki edukacyjnej po wybranych miejscach gminy Słubice.
Chodzi o miejsca o walorach historycznych i krajoznawczo-turystycznych.
Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia Roland SEMIK oraz Katarzyna MALCZEWSKA złożą wniosek do burmistrza Ryszarda BODZIACKIEGO o zarezerwowanie na ten cel stosownych środków w przyszłorocznym budżecie Gminy. Jednocześnie zwracają się do innych mieszkańców o wsparcie tego projektu. Zbieranie podpisów pod wnioskiem do włodarza Gminy odbędzie się w przyszłym tygodniu w najważniejszych punktach miasta.
Czwartek (19.08.2010) godz. 10-14, dziedziniec Collegium Polonicum;
Piątek (20.08.2010), godz. 10-14, park przy Placu Przyjaźni; Sobota (21.08.2010), godz. 12-14, deptak przed Biblioteką Miejską.
Projekt stworzony w oparciu o „Strategię Rozwoju Gminy Słubice na lata 2007-2013” zakłada, iż ścieżka edukacyjna składałaby się z około 25 dwujęzycznych (polskoniemieckich) tablic informujących o przed- i powojennych losach niektórych miejsc na terenie gminy. Roland Semik i Katarzyna Malczewska przygotowali listę miejsc, które według nich warto upamiętnić. Deklarują się również nieodpłatnie zredagować treść wszystkich tablic w oparciu o rzetelne źródła. Szczegóły techniczne wykonania tablic zależałyby od oferty, która wygra przetarg na ich wykonanie.
Podobne oznaczenia, realizowane często przy wsparciu środków unijnych (np. z Regionalnych Programów Operacyjnych), pojawiły się już dawno w wielu miastach Polski - pomijając metropolie takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, to również np. Karpacz czy Stare Miasto pobliskiego Kostrzyna nad Odrą.
Zgodnie z zapisami Strategii Rozwoju Gminy: „Za priorytetowe dla rozwoju gminy uznaje się gospodarkę i rekreację połączoną z turystyką”
oraz
„Gmina Słubice winna zmierzać do wykorzystania posiadanych atutów. Należą do nich m.in.: posiadane obiekty i duże, niezagospodarowane obszary prawego brzegu Odry. Odpowiednia rozbudowa infrastruktury daje szanse zwiększenia ruchu turystycznego w gminie i zatrzymania strumienia środków finansowych”. Jednym z celów strategicznych gminy jest „rozwój i promocja kultury, turystyki, sportu i rekreacji”, zaś celem operacyjnym w jego ramach – „tworzenie ścieżek edukacyjnych”.
Zdaniem przyszłych wnioskodawców tablice informacyjne w Słubicach przyczyniłyby się do rozwoju krajoznawczo-turystycznego oraz świadomości historycznej ludzi po obu stronach Odry. Słubiczanie często nie są świadomi fascynujących historii związanych ze swoim rodzinnym miastem. Przykładowo ile osób wie, że w Słubicach mieściła się jedna z największych fabryk broni Cesarstwa Niemieckiego? W mieście mocno rozwinięta jest turystyka zakupowa i usługowa, ale turystyka krajoznawcza niestety nadal pozostaje niewykorzystanym potencjałem.
Poparcia wnioskowi udzielili dotąd:
- Polska Organizacja Turystyczna;
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Ziemi Gorzowskiej;
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Zielonej Górze;
- Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "Lotur";
- Lubuska Fundacja Judaica; * Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Patronat medialny:
- Przegląd Lubuski www.przegladlubuski.pl; * kwartalnik Kochaj Lubuskie.
Ponieważ ścieżka edukacyjna miałaby w swoim założeniu objąć także przedwojenne losy miasta, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze wyraziło deklarację gotowości współpracy przy wniosku jako współwnioskodawca, a w razie przychylenia się burmistrza do pomysłu – gotowości starań o dotacje z konsulatów Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu i Opolu. Organ prasowy TSKMN – „Grünberger Monatsblatt” objął całą inicjatywę swoim patronatem medialnym.
Cennych wskazówek wnioskodawcom udzieliła Fundacja Idealna Gmina w Warszawie.
Źródło: Roland Semik