„Projekt animacyjny jako narzędzie zmiany społecznej” – z tym tematem zmierzyli się uczestnicy II edycji Szkoły Animatorów Społecznych. Szkolenie odbyło się w dniach 11-12 czerwca 2010 w Soplach.
Spotkanie pozwoliło uczestnikom poznać charakterystykę Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz metodologię tworzenia projektów w ramach Programu. Duży akcent położony został na projekt animacyjny, angażujący społeczność do działania.
Dwudniowe spotkanie poprowadzone zostało metodą warsztatową. Pracując w grupach nad konkretnymi projektami, przyszli wnioskodawcy m.in. określali problemy społeczności, które chcieliby swoimi działaniami rozwiązać (tu przydatne było tworzenie mapy zasobów i potrzeb), przygotowywali scenki obrazujące pozostałym uczestnikom zaplanowane zmiany wywołane działaniami projektowymi. Wszystkie prace odbywały się pod okiem trenerki i animatorki Regionalnego Ośrodka EFS w Elblągu – Moniki Hausman-Pniewskiej.
– Mimo upałów, grupie udało się pracować intensywnie, z dużym zaangażowaniem – mówi Ksenia Kowalska, koordynator projektu. – Większa część nigdy nie pisała projektu, ale byli też tacy, których interesowały konkretne zagadnienia związane z projektami finansowanymi z PO KL. Choć poziom wiedzy był zróżnicowany, uczestnicy chętnie włączali się w prace nad swoimi projektami.
Zajęcia sfinansowane zostały w ramach budżetu Regionalnego Ośrodka EFS w Elblągu
Szkoła Animatorów Społecznych prowadzona jest w ramach projektu „Niezbędnik Animatora”, realizowanego przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, działanie 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
Źródło: ESWIP