Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Serwis Samorządowy PAP podaje: Jesteście motorem wzrostu gospodarczego – mówił do samorządów podczas Forum Regionów w Muszynie prezes NBP Marek Belka. Polskie województwa, powiaty i gminy docenił także komisarz UE, Janusz Lewandowski.
- Polsce, mimo sytuacji na świecie, udało się nie wpaść w recesję, zanotowaliśmy jedynie zmniejszenie wzrostu gospodarczego – przypomniał Marek Belka, szef polskiego banku centralnego podczas jednego z paneli IV Forum Regionów w Muszynie. Jak zaznaczył, stało się tak także dzięki samorządom.
- Jesteście motorem wzrostu. Nauczyliście się wydawać środki unijne, a jednocześnie nie wyczerpały się jeszcze możliwości zadłużania – mówił do przedstawicieli administracji lokalnej. Jak jednak zaznaczył, „samorządy powinny dostać po głowie, jeśli zadłużą się za bardzo”.
Administrację lokalną chwalił także komisarz ds. budżetowych UE Janusz Lewandowski. Jak podkreślił, Polska samorządowa cieszy się obecnie w Brukseli dużym uznaniem.
- W przeciwieństwie do kilku krajów, polski przykład jest argumentem za dotychczasowym prowadzeniem polityki regionalnej – dodał.
Janusz Lewandowski podkreślił, że dyskusja nad podziałem pieniędzy unijnych w kolejnej perspektywie finansowej właśnie się rozpoczyna. Jego zdaniem, środków w kolejnej perspektywie finansowej nie będzie mniej, trzeba jednak mieć na uwadze obecne okoliczności.
- Dzisiaj, poszczególne kraje na własną rękę obliczają swoją daninę na rzecz Grecji i w takim klimacie toczą się rozmowy o budżecie – zauważył.
Komisarz UE wyjaśnił, że nieoficjalnie w UE jest zgoda na szukanie dodatkowych źródeł finansowania, które pozwolą ograniczyć składki poszczególnych krajów członkowskich. Rozważane są także propozycje skrócenia perspektywy finansowej.
- Jestem za jak najdłuższym okresem budżetowym UE, bo to powoduje stabilizację finansową. Skrócenie tego okresu do 5 lat oznaczałoby, że wkrótce po zakończeniu jednej rozpoczynałaby się kolejna dyskusja nad podziałem środków – wyjaśnił.
Skarbnik Katowic, Danuta Kamińska zwróciła uwagę na problemy które samorządy obecnie napotykają przy tworzeniu własnej wieloletniej prognozy finansowej. Jak wyjaśniła, w przypadku jej miasta taki dokument musi obejmować okres do roku 2044, tymczasem brakuje oficjalnych prognoz danych makroekonomicznych (inflacja, wpływy z podatków, potrzeby pożyczkowe) którymi mogłyby posłużyć się samorządy do opisywania tak długiego okresu.
- Problem jest jeszcze większy jeśli uwzględnimy brak pewności odnośnie dostępnych środków unijnych w kolejnych latach oraz tendencje demograficzne, które mają wpływ m.in. na dochody podatkowe – przypomniała.
Zorganizowane już po raz czwarty Forum Regionów w Muszynie jest częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy. Według danych organizatorów, w konferencji wzięło udział ok. 2 tys gości, w tym przedsiębiorców i samorządowców z Polski i zagranicy.
/dp/
9.09.2010
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.