W ostatniej odsłonie naszego cyklu, w którym prezentujemy sylwetki członkiń i członków Rady Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) III kadencji, przedstawiamy osoby reprezentujące w Radzie stronę samorządową.
Robert Choma – Związek Powiatów Polskich
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej - Filia w Rzeszowie. Doktorant Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.
W latach 1988-1990 pracował jako instruktor w Wojewódzkim Domu Kultury w Przemyślu.
Od 1990 do 1991 był kierownikiem Referatu ds. Obsługi Rady Miejskiej w Urzędzie Miejskim w Przemyślu.
W okresie od 1992 – 1993 r. piastował stanowisko sekretarza Biura Senatora Jana Musiała w Przemyślu.
W latach 1993 – 1996 pracował jako starszy inspektor wojewódzki w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Przemyślu (kierownik Oddziału Obsługi FgśP).
Od 1996 do 1998 r. był wiceprezydentem Miasta Przemyśla.
W okresie od 1998 do 2001 r. pełnił funkcję wiceprezesa Krajowego Urzędu Pracy w Warszawie. Pomiędzy 2001 a 2002 r. był dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu.
Od 2002, już drugą kadencję jest prezydentem Miasta Przemyśla.
Od 2002 r. jest wiceprzewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski i wiceprzewodniczącym Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, a także przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów.
Od 2004 r. jest członkiem Komitetu Sterującego dla Priorytetu 1 Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich.
Od czerwca 2008 r. jest przewodniczącym Zarządu Związku Gmin Fortecznych.
Był członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego I i II kadencji.
Otrzymał m.in.: wyróżnienie „Pozytywista Roku 2009” w uznaniu zasług za popularyzację przedsiębiorczości wśród młodzieży w Polsce, dwa razy tytuł „Lidera Małopolski” w 2006 i 2007 r. oraz złoty medal „Serce za serce” Fundacji Prometeusz PRO PUBLICO BONO.
Odznaczony przez Prezydium Rady Naczelnej Złotą Odznaką Honorową Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Laureat Nagrody im. Grzegorza Palki, zwanej Oskarem Samorządowym nadawanej przez Ligę Krajową za działania na rzecz rozwoju gospodarczego i współpracy międzynarodowej.
W 2005 r. otrzymał Podkarpacką Nagrodę Samorządową w kategorii Najlepszy Prezydent w Województwie Podkarpackim, a w 2008 r. tytuł Najpopularniejszego Prezydenta Społeczności Podkarpackiej.
Jest żonaty. Ma dwójkę dzieci.
Urodził się 23 marca 1953 r. w Strykowie koło Łodzi.
Wykształcenie wyższe. Ukończył także Studia Podyplomowe Gospodarki Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej na Wydziale Ekonomiczno – Społecznym.
W latach 1973 – 1977 pracował jako technolog wody w Zakładach Chemicznych w Strykowie. Od 1977 do 1979 r. był kierownikiem referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta i Gminy Stryków.
Działacz LOP. W latach 1977 – 1983 był członkiem Zarządu Gminnego i Zarządu Głównego LOP.
Do 2007 r. był członkiem Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS.
W latach 1979 – 1987 aktywnie działał w Związku Młodzieży Wiejskiej.
Od 1987 do 1990 r. pełnił funkcję Naczelnika Gminy Nowosolna, a od 1990 r. do chwili obecnej jest wójtem Gminy Nowosolna.
Od 2002 r. jest członkiem Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. Ponadto jest członkiem Rady Pomocy Społecznej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Rady Polskiej Organizacji Turystyki, Rady Programowej Konkursu Lider Polskiej Ekologii, ekspertem w konkursach na temat Zarządzania Instytucjonalnego w Samorządzie. Był także członkiem RDPP II Kadencji.
W 1995 r. ukończyła wydział filologii germańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktor nauk humanistycznych, specjalistka w zakresie problematyki społecznej, szczególnie społeczeństwa obywatelskiego. Absolwentka studiów podyplomowych „Administracja publiczna w Polsce i w wybranych krajach Unii Europejskiej” (2004/2005 r.), Menedżerskich Studiów Podyplomowych (2001/2002 r.) oraz Europejskiego Banku Kadr Dolnego Śląska (2003 r.). Stypendystka Deutscher Akademischer Austauschdienst. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Politologii (Europeistyka) Uniwersytetu Wrocławskiego,
W latach 2000 – 2004 była komendantką Dolnośląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Od 2003 do 2005 r. piastowała funkcję wicedyrektorki departamentu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i była odpowiedzialna za sprawy społeczne na Dolnym Śląsku.
Zasiada w Radzie Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży przy Premierze RP oraz Wrocławskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego powołanej przez Prezydenta Miasta Wrocławia. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Ekonomicznych, Prawniczych i Sądowych TEPIS oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.
Jest ekspertem Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej, ewaluatorką projektów w obszarze rynku pracy finansowanych w ramach IW EQUAL, ekspertem i współkoordynatorką projektu Prezydenta Wrocławia „Rynek pracy aglomeracji wrocławskiej 2007 – 2010+”, współautorką Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na Dolnym Śląsku na lata 2007 – 2013, doradczynią Prezydenta Wrocławia ds. Pożytku Publicznego oraz członkinią Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny dla Dolnego Śląska na lata 2007-2013.
Była inicjatorką Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Dolnośląskiej Rady Młodzieży.
Autorka licznych publikacji naukowych i popularno - naukowych z zakresu rozwoju społecznego, demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Inicjatorka i współorganizatorka Europejskiego Forum Obywatelskiego „Bliżej obywateli”, które Europejski Komitet Ekonomiczno – Społeczny zorganizował w 2008 r. we Wrocławiu.
Została wyróżniona przez Ministra Kultury za krzewienie kultury narodowej. Jest także laureatką nagrody Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego za osiągnięcia naukowe w 2001 r., a także za działalność organizacyjną i dydaktyczną w 2005 r.
Ceni ciszę i spokój, lubi las, jazdę na rowerze, a także ćwiczyć jogę. Przez 20 lat tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca „Wrocław”.
W 1974 r. ukończył Wydział Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej.
W latach 1975 – 1983 był pracownikiem naukowym Instytutu Konstrukcji Przyrządów Precyzyjnych i Optycznych Politechniki Warszawskiej.
Od 1984 do 2002 r. był właścicielem i dyrektorem firmy projektowo – produkcyjnej „Mechanika Precyzyjna”. W latach 1996 – 2000 był współwłaścicielem i dyrektorem w spółce „Impuls” – firmie szkoleniowej zrzeszonej w Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Politechniki Warszawskiej.
W latach 1989 – 1990 był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Podkowie Leśnej.
Od 19 listopada 2002 r. do chwili obecnej piastuje stanowisko burmistrza Podkowy Leśnej.
Współzakładał Stowarzyszenie Mazovia.
W 2003 r. był przedstawicielem sześciu gmin w negocjacjach w sprawie przejęcia spółki PKP Warszawska Kolej Dojazdowa Sp. z o.o. przez Konsorcjum Samorządowe.
Jest członkiem Komitetu Monitorującego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, wiceprzewodniczącym Unii Miasteczek Polskich, obserwatorem w Komitecie Monitorującym RPO na Mazowszu, reprezentantem Unii Miasteczek Polskich w Zespołach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (np. Zespół ds. Infrastruktury).
Od 2003 r. jest członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Jest żonaty. Ma jedno dziecko.
Jest inżynierem budownictwa lądowego oraz magistrem ekonomii.
Aktywność obywatelską rozpoczynał w latach 80-tych w niezależnym ruchu harcerskim oraz podziemnej „Solidarności”. W latach 1988-1992 współtworzył Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Od 1991 zaangażował się w działalność Polskiej YMCA (Young Men's Christian Association) na terenie Gdyni. Był jej dyrektorem programowym, a później prezesem. Od 1995 do 1997 r. był członkiem Zarządu European Alliance of YMCA z siedzibą w St. Gallen w Szwajcarii i odpowiadał za rozwój organizacji, w szczególności w krajach byłego ZSRR.
W latach 1994 – 1996 w ramach Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, prowadził kompleksowe badania potrzeb szkoleniowych III sektora, a następnie szkolenia dla organizacji pozarządowych w Polsce. Od 1996 do 1999 r. był dyrektorem programowym Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Koordynował i prowadził szkolenia w ramach projektów wsparcia sektora obywatelskiego i samorządów w Polsce i krajach Europy środkowo-wschodniej: na Węgrzech, w Chorwacji, na Litwie, w Ukrainie, Gruzji, Armenii, Jugosławii, Macedonii, Mongolii.
Od 1994 r. związany jest z gdyńskim samorządem. Był pełnomocnikiem prezydenta ds. organizacji pozarządowych. Jest inicjatorem i autorem pierwszego w Polsce, modelowego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. To nowatorskie rozwiązanie, nazywane „modelem gdyńskim” zostało nagrodzone w konkursie PHARE - „Innowacje lokalne w gminach”, i stało się wzorem dla wielu polskich miast. Od 1999 roku Członek Zarządu Miasta. Obecnie jest wiceprezydentem Gdyni i odpowiada za strategię rozwoju, projekty europejskie, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, aktywizację seniorów, pomoc społeczną, rewitalizację, administrację architektoniczno - budowlaną, park naukowo - technologiczny, projekty współpracy ze wschodem. Jest przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Gdyńskiej Rady ds. Seniorów.
Autor kilkunastu książek i kilkudziesięciu artykułów publikowanych w Polsce i zagranicą, dotyczących społeczeństwa obywatelskiego, administracji publicznej, partycypacji społecznej, organizacji pozarządowych, ekonomii społecznej. Jest również autorem ekspertyz, opracowań i raportów zlecanych między innymi przez: Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Instytut Spraw Publicznych, Fundację im. Stefana Batorego, Fundację Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych, International Youth Foundation, United States Agency for International Development (US AID), East Europe Democratic Centre.
Za całokształt działań na rzecz rozwoju sektora obywatelskiego został, jako pierwsza osoba w Polsce, uhonorowany Nagrodą Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za „wybitne osiągnięcia w budowaniu demokracji lokalnej”.
Jest żonaty. Ma syna.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)