Chcesz mieć wpływ na budżet gminy i zgłaszać pomysły, np. budowę boiska lub postawienie latarni? Uważasz że kontakt z radnymi powinien być łatwiejszy, a urząd miasta czynny dłużej? Twoim zdaniem to nierealne? W żadnym razie! Takie i podobne cele postawili przed sobą członkowie i członkinie 343 grup z całej Polski, które biorą w tym roku udział w akcji Masz Głos, Masz Wybór. Wśród nich jest 15 gmin z województwa zachodniopomorskiego.
Akcja Masz Głos, Masz Wybór organizowana jest już od 2002 roku. Co roku na zaproszenie do udziału w programie odpowiadają grupy nieformalne, szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe i lokalne media, podzielające przekonanie, że warto mieć wpływ na swoje otoczenie przez cały czas, nie tylko podczas wyborów.
W tym roku głównym celem programu jest angażowanie obywateli oraz władz do dialogu i współpracy. Grupy i organizacje, które zgłosiły chęć uczestnictwa, odbyły już szkolenia i zaczęły działać na rzecz zmian w swoich gminach. Przez rok realizować będą przynajmniej jeden z pięciu podpowiedzianych im celów: wprowadzać lub poprawiać funkcjonowanie budżetu obywatelskiego, dążyć do tego, by w ich gminach radni byli dostępni, starać się o wprowadzenie do statutów gmin inicjatywy lokalnej albo wspólnie z władzami realizować konkretne inicjatywy oraz działać na rzecz uczynienia przestrzeni bardziej przyjazną i ulepszenia instytucji.
Aktywność uczestników akcji Masz Głos, Masz Wybór jest, jak podkreśla Marek Solon-Lipiński, specjalista Fundacji Batorego, przykładem rosnącego zaangażowania mieszkańców w życie swoich społeczności. Podczas gdy w badaniach CBOS z 2002 roku tylko 50 % osób zgodziło się ze stwierdzeniem, że ludzie tacy jak oni mogą pomóc potrzebującym lub rozwiązać niektóre problemy swojego środowiska, osiedla, wsi czy miasta, działając wspólnie z innymi, w 2014 było to już 80% osób.
Grupy biorące udział w akcji przez cały czas mogą korzystać ze wsparcia ekspertów z Fundacji Batorego oraz organizacji współorganizujących akcję: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej Bona Fides, Pracowni Badań Społecznych Stocznia i Pracowni Zrównoważonego Rozwoju.
Te gminy, w których działania będą najaktywniejsze i współpraca między mieszkańcami i władzami będzie przebiegać najlepiej, otrzymają nagrodę Super Samorząd 2015.